Spoločnosť Norsk Hydro hrozí, že zatvorí svoju väčšinovo vlastnenú továreň na výrobu hliníka Slovalco. Jej podnikanie likvidujú vysoké ceny elektrickej energie. Vláda sa navyše zdráha fabrike kompenzovať uhlíkové povolenky, ako to robia iné krajiny. Koniec továrne by negatívne ovplyvnil nielen zhruba 400 zamestnancov firmy, ale aj celý región. V rozhovore pre TREND to potvrdzuje aj primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

Primátorom ste už desiaty rok. Ako vnímate situáciu v regióne z ekonomického pohľadu?

Žiar nad Hronom je ekonomicky najlepší región Banskobystrického kraja, čo sa týka nezamestnanosti aj priemernej mzdy. A to hovorí za všetko.

Ako je možné, že máte vyššiu mzdu ako v Banskej Bystrici?

Je to vďaka rozvinutému priemyslu. Máme veľa silných firiem, ktoré nastavujú latku vysoko.

Takže ste príkladom úspešného slovenského regiónu založeného na priemysle, ktorý tlačí mzdy hore?

Kiežby celé Slovensko išlo v rovnakých šľapajach, v akých ideme my. Mali by sme sa na západe aj v strede, aj na východe dobre. Bohužiaľ, neplatí to všade, hoci medzi jednotlivými regiónmi sú iba krátke vzdialenosti. Sú obrovské rozdiely, o 80 kilometrov nižšie je úplne iná situácia.

​Slovalco je energeticky náročné, a keďže ceny energií sú vyššie a vláda nemieni pomáhať, hrozí mu zatvorenie. Pre 400 ľudí by to znamenalo stratu zamestnania, no v konečnom dôsledku by to nemala byť pre región tragédia. Alebo to vidíte inak?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa