V ktorých kancelárskych štvrtiach v Bratislave sa podľa vás život začína o deviatej ráno a končí o piatej popoludní, keď odídu zamestnanci?

Dnes sme skutočne svedkami, že vznikajú zóny, ktoré majú mimo pracovných hodín charakter „zóny duchov“. Patrí tam kancelárska štvrť v okolí ulice Mlynské nivy, Westend na Patrónke alebo južná časť Galvaniho ulice. V iných prípadoch zas vznikajú štvrte kombinujúce bývanie a prácu. Trpia však inými problémami, najmä absenciou kontinuálneho kvalitného verejného priestoru a preferenciou automobilovej dopravy, ktorá bráni ich lepšiemu zapojeniu do života mesta.

Spomenuli ste lokalitu Nivy, kde sa stavia množstvo kancelárskych mrakodrapov, ale aj rezidenčné budovy. Nemôže sa vyhnúť osudu mŕtvej zóny?

Úspech štvrte Nivy bude závisieť práve od toho, ako sa podarí jednotlivé developmenty prepojiť prostredníctvom verejného priestoru a zabezpečiť dobrú dostupnosť nielen automobilovou, ale aj cyklistickou a verejnou hromadnou dopravou i pešo. Dnes totiž vznikajú projekty, ktoré obsahujú veľké množstvo kancelárií, bytov aj retailu, deje sa to však bez silnejšej vzájomnej koordinácie, čo sa môže vo výsledku ukázať ako kontraproduktívne.

Sú miesta v Bratislave, kde sa koncentrácii kancelárií nedá vyhnúť?

V mestách bežne platí, že vznikajú silnejšie koncentrácie kancelárií v niekoľkých málo lokalitách štandardne nadviazaných na dobrú dopravnú vybavenosť alebo polohu, čo je aj prípad Bratislavy. Kancelárie nadväzujú tiež na prítomnosť iných silných hráčov v danom ekonomickom sektore.

V ideálnom prípade je rozvoj pracovísk spojený aj s rozvojom rezidenčnej funkcie, keďže mnohí ľudia prirodzene vyhľadávajú bývanie blízko miesta pracoviska. Vtedy musí byť územné plánovanie na takúto eventualitu pripravené a umožniť dostatočnú variabilitu aj flexibilitu pri nastavovaní podmienok rozvoja.

Ako by sa malo stavať a plánovať, aby mŕtve kancelárske miesta v meste nevznikali?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa