Novými spoluvlastníkmi a členmi vedenia skupiny Penta sa stanú súčasný skupinový finančný riaditeľ, Francúz Fabrice Dumontheil (55), lekár a investičný riaditeľ Václav Jirků (48) a investičný riaditeľ Marián Slivovič (39). Oproti tomu Eduarda Matáka (50), ktorý zodpovedá za investície v zdravotníckom segmente, skupina vyplatí a on odíde na konci tohto roka z jej vlastníckej štruktúry.

V Pente sa po zmenách oddelí manažérska partnerská štruktúra od vlastníckej. Kým doteraz boli všetci partneri zároveň spoluvlastníkmi fondu, pro-stredníctvom ktorého Penta do firiem investuje, po novom sa tieto štruktúry oddelia. Trojica nových partnerov Penty bude spoluvlastníkom spoločností, ktoré aktíva skupiny riadia. Vlastníctvo fondu zostane naďalej pod kontrolou dvoch rozhodujúcich vlastníkov, Jaroslava Haščáka a Mareka Dospivu. Zvyšné podiely fondu v súčasnosti patria Jozefovi Oravkinovi, Iainovi Childovi a Eduardovi Matákovi.

Iain Child
Neprehliadnite

Iain Child: Pôvodné trhy sú nám už malé, budujeme firmy európskej úrovne

„Som veľmi rád, že naši traja dlhoroční kolegovia prijali ponuku stať sa partnermi. Fabrice, Vašek a Marián sú osvedčení top manažéri, ktorí sa výrazne podieľali na tvorbe hodnoty v našich firmách a projektoch. Naše vrcholové vedenie získava významnú posilu v situácii, keď sa skupine darí napriek ťažkostiam, ktoré spôsobuje pandémia. Dôkazom toho budú aj výsledky, ktoré sme dosiahli za rok 2020 a ktoré budeme v najbližších dvoch mesiacoch zverejňovať,“ povedal riadiaci partner Penty Iain Child. Na konci zmien tak bude mať Penta na úrovni riadiacej štruktúry šesť spoločníkov, fond budú kontrolovať štyria muži.

Fabrice Dumontheil v Pente pôsobí od roku 2012, je CFO celej skupiny. Predtým pracoval pre investičnú skupinu Sun Capital Partners. Václav Jirků je vyštudovaný lekár a niekoľko rokov v Pente zodpovedá za zdravotnícke spoločnosti v skupine, predovšetkým za najväčšie aktívum skupiny – lekárenskú sieť Dr. Max. Marián Slivovič je investičný riaditeľ zodpovedný najmä za aktivity skupiny v bankovníctve, médiách a priemysle.

Na snímke Iain Child, partner finančnej skupiny Penta.
Neprehliadnite

Jaroslav Haščák sa vzdáva všetkých výkonných pozícií v Pente, nahradí ho Iain Child

Eduard Maták sa stal partnerom v roku 2010, rovnako ako súčasný riadiaci partner Iain Child. „Rozhodol som sa, že po 20 rokoch aktívneho riadenia projektov Penty je čas na zmenu. Vzhľadom na to, že je Penta vo svojich zdravotníckych investíciách veľmi aktívnym vlastníkom, preberie úlohu lídra v našich zdravotníckych firmách môj dlhoročný kolega a nový partner Penty Václav Jirků. Ja sa budem týmto firmám naďalej venovať z pozície člena dozornej rady,“ uviedol E. Maták. Pentu zakladal ešte v roku 1994 Haščák s Dospivom, Oravkinom, Martinom Kúšikom a Jurajom Herkom. Ako prvý odišiel z biznisu v roku 1999 Herko, v roku 2013 ho nasledoval Kúšik.

Penta pôsobí hlavne v zdravotníctve, vo finančných službách, výrobe, v maloobchode a v realitách. Spoločnosti z jej portfólia zamestnávajú viac ako 46-tisíc ľudí. V roku 2019 dosiahla hodnota aktív skupiny 11,2 miliardy eur. 

Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.