Obyvatelia máloktorej krajiny eurozóny prerábajú na vložení peňazí do bánk tak veľa ako Slováci. Domáca ekonomika si ako jedna z mála udržala vysoký rast cien aj v čase pandémie a lockdownu. Priemerná miera inflácie síce vlani klesla z januárových 3,2 percenta na decembrových 1,6, ale aj tak ide o najhoršie čísla spomedzi krajín, ktoré platia eurom.

V decembri bola v Grécku inflácia na úrovni mínus 2,4 percenta. O niečo menej klesali ceny v ďalších dvanástich štátoch eurozóny (od mínus 1,2 do mínus 0,1 percenta). Na rovnej nule skončila inflácia jedine vo Francúzsku, vo zvyšných šiestich krajinách rástla. Len mierne na Malte (o 0,2 percenta), najviac u nás.

Nízke slovenské úroky

Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka Národná banka Slovenska počíta s ďalším poklesom inflácie, až na úroveň jedného percenta. Pri takomto pomalom raste cien ľudia naďalej prerobia na bezpečnom uložení peňazí v bankách. Väčšina na ročných termínovaných vkladoch zarobí maximálne 0,8 percenta. Jedine v prípade vkladu nad 10-tisíc eur sa peniaze zhodnotia o viac ako percento. Najviac sa hodnota peňazí stráca pri sporiacich účtoch. Väčšina finančných domov ponúka len symbolické zhodnotenie v desatinách percenta.

Slovákov nemusí trápiť päťnásobné zrýchlenie priemerného rastu cien v eurozóne
 

Napríklad v Taliansku sú vklady minimálne s trojmesačnou výpovednou lehotou zhodnotené až o 1,29 percenta, v Estónsku o 0,67, vo Francúzsku o 0,43. Stred úrokového porovnania v eurozóne patrí Slovákom a Nemcom. Finančné domy zhodnotia peniaze o 0,01 percenta. Vysoký úrok za rok zhodnotí sto eur o rovný cent.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa