Môže za to aj spôsob poskytovania dotácií. Z Environmentálneho fondu je možné zabezpečiť časť finančných prostriedkov, ktoré obce využívajú ako hlavný zdroj financovania. „V prípade schválenia žiadosti o finančné prostriedky obce čerpajú každoročne malé sumy, z ktorých nie sú schopné vybudovať kompletnú infraštruktúru a projekt sa tak časovo predlžuje,“ vysvetľujú analytici z Inštitút environmentálnej politiky v Revízii výdavkov na životné prostredie z júla 2017.

Envirorezort vidí hlavný problém v tom, že hoci sa kanalizácie vybudovali, desaťtisíce ľudí sa nechcú na odpadové rúry napojiť. Napriek tomu sú úradníci optimistickí: tvrdia, že do roku 2030 budú mať obce s viac ako 2 000 obyvateľmi plnú pripojiteľnosť na kanalizáciu a menšie obce až 50-percentný podiel odvádzaných a čistených vôd.

Realita budovania kanalizácií a pripájania sa domácností je zatiaľ smutnejšia. Starostovia hovoria o peniazoch zakopaných v zemi či nezáujme obyvateľov, ktorí sa do verejných potrubí pripojiť nechcú alebo nemôžu. Aj napriek tomu, že niektoré vodárne prípojky ponúkajú za jediné euro.

Pomalé napájanie

Podľa štatistiky bolo v roku 2017 na Slovensku napojených na verejnú kanalizáciu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa