„Náklady spojené s príchodom hostí, spíkrov, mentorov a investorov naceňoval náš dodávateľ Investeers,“ uvádza Martin Paško, spolumajiteľ firmy Adom. M Studio. Tá ako jediný účastník tendra vyhrala zákazku na realizáciu konferencie. Akciová spoločnosť Investeers spravuje vyše dva roky jeden z fondov rizikového kapitálu SBA. Jej predstavitelia sú v kontakte s ľuďmi z agentúry. „Áno, poznáme ich,“ pripúšťa pre TREND riaditeľ SBA Branislav Šafárik.

Piate koleso

Štátna agentúra Slovak Business Agency vyhlásila verejné obstarávanie konferencie TechMatch Global Slovakia 2015 v máji tohto roka, hoci akcie podobného rozsahu sa pripravujú aspoň trištvrte roka dopredu.

Jednou z podmienok, ktoré museli účastníci súťaže splniť, bolo predložiť zoznam vyše stovky spíkrov, mentorov, investorov či start-upov vrátane svetovej hviezdy typu zakladateľa Uberu Travisa Kallanicka. Účasť týchto ľudí sa uchádzač o zákazku zaviazal zabezpečiť spolu s cateringom či dopravou. Podmienky súťaže bolo potrebné splniť do jeden a pol mesiaca.

Podklady si prevzalo šesť uchádzačov. Odvahu na dotiahnutie hviezd zo Silicon Valley na Slovensko našla jediná – architekti z Adom. M Studia. Firma so skúsenosťami s organizáciou eventov, ale bez referencií na start-upové podujatia takého rozsahu.

Podmienky súťaže však dopredu počítali s možnosťou subdodávok. To sa aj naplnilo. „V spolupráci s firmou Investeers, ktorá spolupracuje s americkou spoločnosťou pôsobiacou v Silicon Valley, sme dokázali zabezpečiť všetky požadované položky a služby,“ spresňuje M. Paško.

Dvakrát domov

Spoločnosť Investeers, v minulosti Steng Finance, je manažérskym správcom jedného zo štyroch fondov rizikového kapitálu, ktoré pôsobia pod Slovak Business Agency. Agentúru zriadilo ministerstvo hospodárstva ako spoločný projekt s komorami podnikateľov a živnostníkov na podporu malých a stredných podnikov.

Okrem poradenstva poskytuje agentúra vybraným firmám aj

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa