Tisícky pracovných ponúk čakajú aj tento rok na študentov stredných a vysokých škôl, ktorí by si chceli počas letných prázdnin zarobiť nejaké peniaze. Za hodinu práce možno získať štyri až päť eur, v prípade niektorých ponúk aj viac. Najväčší pracovný portál Profesia v priebehu celého minulého roka uverejnil takmer 30-tisíc inzerátov, ktoré hľadali záujemcov o prácu na dohodu alebo brigádnickú prácu, z toho zhruba osemtisíc ponúk počas letných mesiacov.

Dopyt po práci v lete môže byť však oveľa vyšší – letné prázdniny bude mať tento rok približne 100-tisíc vysokoškolákov a 200-tisíc stredoškolákov.

Leto je sezóna najmä pre firmy podnikajúce v cestovnom ruchu a študenti prácu v tomto segmente považujú za relatívne atraktívnu. „Záujem je každý rok vysoký, stredoškoláci aj vysokoškoláci majú záujem najmä o prácu na kúpaliskách, festivaloch, ale aj v hoteloch, baroch, reštauráciách a celkovo v segmente horeca. Hlavne, aby to bolo vonku a zaujímavé,“ hovorí projektový manažér recruitingovej spoločnosti Grafton Slovakia Branislav Jančuška. Malý záujem je o kedysi veľmi rozšírené práce v poľnohospodárstve, ako je zbieranie jahôd, jabĺk a podobne.

Vzhľadom na situáciu na pracovnom trhu trpí segment cestovného ruchu a horeca s relatívne nízkou mzdovou úrovňou nedostatkom pracovnej sily. Najintenzívnejšie pociťujú tieto firmy potrebu pracovnej sily v období letnej sezóny, preto sa brigádnikov snažia prilákať aj vyššími odmenami. Cena práce podľa B. Jančušku stúpa v letných mesiacoch o 20 až 30 percent, vo výnimočných prípadoch až o 50 percent. „V Bratislave je bežná sadzba mimo sezóny štyri až päť eur za hodinu, počas leta stúpne plat brigádnika aj nad šesť eur. Mimo Bratislavy sú sadzby, samozrejme, nižšie,“ hovorí B. Jančuška.

Viac angličtiny

Tradičnou brigádou v letných mesiacoch býva umývanie fasády, ktoré je obľúbené medzi horolezcami, ktorí si takto privyrábajú na expedície. Akvaparky a kúpaliská zase hľadajú plavčíkov, letné festivaly potrebujú ľudí na pomocné práce pri stavaní areálu. Medzi dievčatami sú najrozšírenejšie samplingové práce, teda ponúkanie vzoriek potravinárskych či kozmetických výrobkov, predaj lístkov či obsluha v reštauráciách. „Študenti sa nemusia báť, že by si nič nenašli, pracovné ponuky prichádzajú v priebehu celého leta, dopyt od zamestnávateľov máme aj v júli a auguste,“ hovorí B. Jančuška.

Peniaze alebo zážitky. Akú brigádu si vyberiete na leto?

Zdroj: Milan David

Portál Profesia eviduje súhrnné údaje za celý rok a do štatistiky počíta nielen brigádnickú prácu, ale aj rozšírenejšiu prácu na dohodu pre ľudí, ktorí už štúdium dávno ukončili. Z tohto pohľadu sú podľa online portálu najžiadanejšími pracovnými pozíciami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa