Slovenská vláda je podľa hodnotení z prieskumu Eurobarometra jednou z najmenej dôveryhodných v krajinách Európskej únie. Ako zvýšiť dôveru vo vládu, sa TREND rozprával so šéfom najsilnejšej politickej strany na Slovensku Petrom Pellegrinim.

Slovensko momentálne potrebuje politika, ktorý sa nebude pozerať len na prieskumy volebných preferencií. Má krajina takého na dosah?

Je pravda, že Slovensko štátnika potrebuje. Ale až čas ukáže, kto to bude, pretože na štátnika musíte dozrieť. Máme veľa politikov, no v novodobej histórii by sme štátnika hľadali ťažko.

Viete si predstaviť, že by ste tým štátnikom mohli byť práve vy?

Záleží na tom, či ešte niekedy dostanem šancu ukázať, čo vo mne je. Až potom by mohli ľudia hodnotiť, či to bolo štátnické alebo to bola len údržbárska politika bez vízie, hodnôt, diskusie v spoločnosti. Môžem sa o to snažiť, ale ľudia to ohodnotia až ex post.

Existuje niekto, kto vám je alebo bol svojou politikou blízky? Nastavením, vnímaním sveta, možno aj zo zahraničia?

S danou osobou som nie vždy vo všetkom súhlasil, ale ak sme v poslednom čase na európskej scéne mali štátnika, tak to bola Angela Merkelová. Práve ona robila aj nepopulárne rozhodnutia, i keď sme mali pocit, že je to jej koniec. No prekonala to s následným znovuzvolením.

V čom spočíval jej úspech?

S národom sa dokázala rozprávať, dokázala ho presvedčiť. Svoj úrad opustila dôstojne v tom najsilnejšom období svojej politickej kariéry. Práve to robí z politika štátnika.

A aj niekto ďalší?

Politicky, nie štátnicky, ma inšpiroval aj bývalý kancelár Rakúska Sebastian Kurz. Na svoj vek ukázal profesionalitu a dynamiku, rešpektovali ho aj silnejší lídri európskej aj svetovej politiky. Bol vychádzajúcou hviezdou, ktorá zhasla skôr, ako stihla úplne zažiariť.

A čo Gerhard Schröder? Ten pripravil kľúčové štrukturálne reformy na trhu práce a v ekonomickej oblasti posunul Nemecko oveľa ďalej. Trúfli by ste si na niečo podobné aj vy?

Slovensko sa tomu nevyhne. No nie som zástancom toho, že každé štyri roky potrebuje nové reformy, pretože to prináša skôr nestabilitu. Nie som ani za to, aby každý politik po sebe zanechával súbor reforiem, pretože tie sa musia robiť vtedy, keď je na ne správny čas. Mám pocit, že dnes chce byť každý reformovaný minister či reformovaný premiér, aby zaujal a ľudia si ho pamätali. Na Slovensku je enormné množstvo pilotných projektov, ktoré ich autori nikdy nedokázali implementovať na celom území. Úspešné veci boli len jednorazovými výstrelmi. Máme rozrobené všetko, dokončené nič. A ešte aj to nedokončené chceme reformovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa