Keď sa epidemická situácia ani po dvoch týždňoch tvrdého lockdownu nezlepšila, Igor Matovič oprášil svoj nápad s celoplošným testovaním. „Inú možnosť nemáme,“ zdôvodňoval. Nie všetci odborníci s tým súhlasili. Alternatívou je pre nich testovanie v horiacich regiónoch či vo firmách, kontrola dodržiavania lockdownu a urýchlenie očkovania. Práve očkovanie premiéra podráždilo najviac.

V reakcii sa opäť neovládol: „Tak nech nám teda tí vedci, tí odborníci, vyrobia tie vakcíny, keď sú takí odborníci.“ Premiér má zrejme pravdu, že slovenskí vedci naozaj nedokážu vo vývoji vakcíny konkurovať najväčším farmaceutickým firmám vo svete, no vzhľadom na ich neporovnateľné zdroje a podporu zo strany vlády to nie je prekvapenie. Napríklad Nemecko dalo v septembri firmám BioNTech a CureVac 745 miliónov dolárov na urýchlenie vývoja vakcíny a zvýšenie ich výrobných kapacít. Nie je ťažké uhádnuť, ako svojim výskumným firmám pomáha Slovensko.

Od začiatku krízy hlas vedcov počuť zreteľnejšie a jasnejšie než predtým. Slovenská firma vyvinula jeden z najpresnejších PCR testov na svete, naše vedecké špičky sa spojili do iniciatívy Veda pomáha a významne formujú verejný diskurz. Možno to premiéra prekvapí, ale máme tu aj firmu, ktorá vyvíja slovenskú vakcínu proti covidu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa