Stavba storočia, ktorá má vzniknúť v hlavnom meste Slovenska, bude spĺňať svetové štandardy. Na jej výstavbu vyčlenil štát koncom minulého roka do 60 miliónov eur. Boj o vybudovanie Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave pokračuje. Po predstavení projektov od Immocap Group a Incheby odprezentovala ďalší z návrhov spoločnosť J&T Real Estate (JTRE). TREND sa rozprával s výkonným riaditeľom JTRE Pavlom Pelikánom, ktorý hovorí, že podobná stavba sa buduje len raz za generáciu.

Projekt predstavujete ako poslední. Čakali ste, s čím prídu ostatní?

Nie. Na trhu pôsobíme viac ako 25 rokov, vieme presne, čo chceme. Potrebovali sme nejaký čas na prípravu.

Čo vám napadlo, keď ste videli projekty od Incheby a Immocapu?

Pre kultúrnu a kongresovú komunitu bude ktorýkoľvek projekt veľká vec. Hlavné mesto dnes nemá halu, ktorá by zodpovedala moderným centrám 21. storočia.

Spĺňajú predstavené projekty požiadavky 21. storočia?

Každý projekt má silné a slabé stránky. Držím palce všetkým trom. Budem rád, ak sa aspoň jeden dostane do fázy realizácie. Štát sa musí správne rozhodnúť, kam investuje svoje financie. Projekt bude slúžiť všetkým občanom.

Prečo sa Bratislave doteraz takéto centrum nepodarilo vybudovať? Kongresová turistika je špecifický druh biznisu. Bratislava má nevýhodu, že v okolí sú mestá, ktoré patria medzi špičku svetovej kongresovej turistiky. No a na investíciu do špecifického priestoru na kultúru zatiaľ nezostalo.

Pelikan Pavel, JTRE
Zdroj: Trend, Miroslava Spodniakova
Pelikan Pavel, JTRE

Môže pripravované bratislavské centrum v biznise zamiešať karty?

Konkurenčnou výhodou Bratislavy je to, že nie je preskúmaná. Každoročne hostíme zahraničné návštevy, ktoré sú v nej prvýkrát. Mesto sa im vždy páči. Máme historické centrum, ktoré je malé, ale príjemné. Ľudí prilákajú aj špecifické prvky priestoru, ako je napríklad nábrežie Dunaja.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa