Kritici namietajú, že prebiehajúca digitalizácia a zlepšovanie umelej inteligencie sú úsvitom chladnej, dystopickej budúcnosti, v ktorej svetu vládnu stroje. Optimisti, naopak, vykresľujú digitálnu budúcnosť ako éru, v ktorej nám technológie umožnia vytvoriť svet lepšie prispôsobený našim potrebám a predstavám.

Umelá inteligencia ovplyvní v najbližších rokoch životy firiem zrejme najviac, ale zďaleka to nie je jediná nastupujúca technológia, ktorej by sa podniky mali venovať. TREND prináša päticu trendov, ktoré prehĺbia digitalizáciu firiem aj prienik technológií do biznisu v najbližších rokoch najviac.

1. Rodičia umelej inteligencie

Umelá inteligencia (AI) sa v nasledujúcich rokoch stane tvárou viacerých firiem a bude ich reprezentovať obdobne ako dnes obchodníci alebo ľudia zo zákazníckych služieb. Predpovedajú to autori štúdie Technology Vision o trendoch a inováciách s najväčším potenciálom ovplyvniť podnikanie, ktorú každoročne vydáva spoločnosť Accenture.

Kvalita a schopnosti AI možno budú mať na rozhodovanie zákazníkov dokonca silnejší vplyv ako značka firmy. Do štyroch rokov si viac ako polovica spotrebiteľov vyberie služby podľa toho, akú umelú inteligenciu bude dodávateľ mať, a nie na základe jeho brandu.

Má to však háčik. Ak sa má umelá inteligencia stať novým kolegom zamestnancov – tak ako to predpovedá 81 percent manažérov –, musia ju firmy prestať vnímať ako softvér či nástroj. Namiesto toho na ňu musia nazerať ako na živú bytosť, ktorú treba vychovať. Tak ako rodičia piplú svoje deti, aby mali v sebe zakorenené normy, ako sú zodpovednosť, férovosť a transparentnosť, upozorňujú autori štúdie.

Prečo firmy nasadzujú umelú inteligenciu
(%)

Päť technologických trendov, ktorým sa firmy nevyhnú

PRAMEŇ: Statista, celosvetový prieskum, 2017

2. Supervýkonní asistenti

Google nedávno predviedol nové možnosti virtuálnej asistentky, ktorá dokáže 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa