Všetci hráči na českom a slovenskom trhu ETF fondov, ktoré svojím portfóliom verne kopírujú vybraný index, potvrdzujú, že mali vlani výborný rok. Niektorí hlásia nárast počtu klientov aj objemu spravovaných financií v desiatkach percent. Slováci tak začali objavovať výhody indexových fondov, ktoré sú vo svete veľmi populárne. Len v amerických ETF bolo ku koncu marca 5,6 bilióna dolárov.

Aké objemy peňazí sú v ETF na Slovensku, sa nedá celkom presne zistiť, lebo neexistujú agregované dáta. Slovenskí investori ich nakupujú u domácich aj zahraničných brokerov, najmä českých. Aktívni sú najmä robotickí poradcovia, ako je Portu, za ktorým stoja finančníci z Wood & Company. Za firmou Fondee je zase J&T Banka a investičná platforma Indigo, patrí spoločnosti Patria Fi-nance. Odborníci odhadujú, že domáci investori držia v ETF zhruba desať percent objemu investícií, zvyšok pripadá na podielové fondy.

Tento trend pasívneho investovania bude zrejme pokračovať. Zmena totiž prichádza od investorov, nie od bánk. „Je pravdepodobné, že trh bude čoraz viac tlačiť na využívanie ETF a banky sa budú musieť chtiac-nechtiac tomuto trendu prispôsobiť,“ myslí si analytik spoločnosti Across Private Investments Dominik Hapl.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa