Po rokoch nepretržitého rastu hodnota ich firiem, nehnuteľností, akcií a dlhopisov po prvý raz klesla – v porovnaní s vlaňajškom asi o 794 miliónov eur.

O zdrvujúcom dosahu pandémie koronavírusu a vládnych opatrení proti šíreniu ochorenia svedčí najmä klesajúca hodnota majetku vládcu skupiny PPF Petra Kellnera. Hoci zostáva suverénnou jednotkou rebríčka najbohatších Slovákov a Čechov, oproti minulému roku si výrazne pohoršil. Hodnota jeho majetku klesla podľa odhadov o dve miliardy eur asi na 9,2 miliardy.

Práve oblasť financií bola zasiahnutá najtvrdšie a spadla do nemilosti investorov, čo sa odrazilo aj v nízkom ohodnotení finančných spoločností na burzách. Pokles majetku tak postretol všetkých miliardárov, ktorí pôsobia v tomto segmente. Naopak, darí sa boháčom, ktorí podnikajú v oblasti technológií.

Navyše bankové domy a poskytovatelia úverov reportujú výsledky ihneď, takže okamžite reflektujú problémy firiem v celej ekonomike. Konkrétne Kellnerova skupina Home Credit, ktorá poskytuje spotrebiteľské úvery, vykázala za prvý polrok stratu 619 miliónov eur.

Na rozdiel od finančných spoločností ostatné firmy oznámia tohtoročné výsledky až v budúcom roku, čo ovplyvní celkový počet miliardárov na slovenskom a českom trhu, ktorých množstvo sa v súčasnosti odhaduje na stovky.

Reálnu krízu ukáže až čas

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa