Východ Slovenska sa minulý rok stal v oblasti podnikania a biznisu prelomový. V roku 2022 región získal investície za viac ako jeden a pol až dve miliardy eur, pričom rozhodujúcou pre ďalšie smerovanie bola investícia spoločnosti Volvo práve v okolí Košíc. Táto oblasť však pritiahla okrem výroby švédskej značky elektrických vozidiel investičné zámery nemeckých strojárov, pričom celkovo vznikne niekoľko tisíc nových pracovných miest.

Aby v tejto lokalite krajiny mohol nový priemysel expandovať a napredovať, potreboval viaceré nové industriálne zóny. Tie okrem samotných investorov dokážu pritiahnuť ďalšie dodávateľské a stavebné spoločnosti. Potvrdzuje to aj lokalita Valaliky, ktorá sa najnovšie pretvára pre potreby piatej automobilky a jej budúcich dodávateľov.

Najvýznamnejšia investícia

Valaliky Industrial Park pri Košiciach napreduje so stavebnou prípravou pozemku budúceho priemyselného parku od polovice minulého roka. Koncom decembra na území prebiehali úvodné prípravné práce. Zóna sa stane sídlom moderných, trvalo udržateľných výrobných závodov, z ktorých prvým a najvýznamnejším bude práve automobilka Volvo.

Priemyselný park neďaleko Košíc má od vlády schválený štatút významnej investície. Pre východ krajiny ide o veľa – celkovo v regióne vznikne vďaka hlavnému strategickému investorovi viac ako desaťtisíc pracovných miest a v priľahlom subdodávateľskom parku asi štyritisíc pozícií.

Prvé pracovné ponuky, ktoré by sa mohli objaviť počas tohto roka, by sa mali týkať projektovej fázy. „Približne v polovici roka 2024 budeme už do jednotlivých budov inštalovať stroje a výrobné linky. Zhruba v polovici roka 2025 uskutočníme hromadný nábor najmä na pozície operátorov a konkrétne požadované zručnosti a kvalifikácie,“ spresňuje zástupca spoločnosti Volvo Cars Slovakia Björn Helldén.

Začiatok výroby prvých elektrických áut je naplánovaný na rok 2026. Samotná výstavba industriálneho parku pre Volvo sa má začať už v máji tohto roka. Konateľ Industrial Parku Valaliky Miloslav Durec uvádza, že automobilka Volvo je prvým a najväčším klientom industriálneho parku. V súčasnosti už evidujú aj záujem ďalších investorov. „V prvom rade sú to dodávatelia, ktorí majú záujem dodávať práve pre Volvo.“

KE, kosice, infografika
Zdroj: Trend.sk

Moderná a dostupná oblasť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa