Minulý rok prial najmä výrobcom mäsa. Najväčšie podniky zvýšili svoje tržby aj zisky. Platilo to pre najsilnejší Mecom, ale aj Tauris, Hyzu či Istermeat. Z prvej päťky mäsokombinátov sa prepadla akurát EU Poultry zameraná na hydinu. Dobre našliapnuté mala aj výroba mlieka a mliečnych produktov. Darilo sa Raju, Syrárni Bel, Tatranskej mliekarni aj Agru Tami. 

Naopak, pandémia mala negatívny dosah na výrobcov piva, čo súviselo najmä s uzatvorením horeca segmentu, ktorý predstavuje približne 30 percent ročného objemu predaja v rámci pivného trhu na Slovensku. Výpadok horecy sa, našťastie, prejavil vo zvýšení objemu predaja v maloobchode, čo stlmilo poklesy výrobcov piva.

TREND prináša bližší pohľad na vlaňajší obchodný rok najvýznamnejších hráčov. 

Tabulka long form
Neprehliadnite

Toto je 120 najväčších potravinárskych spoločností na Slovensku podľa tržieb za rok 2020

1. Nestlé Slovensko

Tržby: 192,6 mil. eur (+3,93 %)
Zisk: 7,99 mil. eur (+42,19 %)

Pozíciu lídra potravinárstva obhájilo Nestlé. Kľúčovým faktorom, ktorý najviac ovplyvnil spoločnosť v roku 2020, boli predovšetkým strategické investície v závode firmy v Prievidzi, do ktorého smerovalo 23,2 milióna eur.

„Investície sa týkali predovšetkým vybudovania nových výrobných liniek, zvýšenia kapacity miešania, rozšírenia skladových kapacít a výrobných priestorov a v neposlednom rade i automatizácie,“ hovorí manažérka pre korporátne záležitosti Nes-tlé Slovensko Ľubica Novotná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa