Konzultačný, registračný, vstupný, rajónový či členský poplatok, platba za manažment pacienta alebo klientsku kartu. Akokoľvek si to v ambulancii nazvú, nič z toho nemôžu spoplatňovať a už vôbec tým podmieňovať ošetrenie. Pacienti musia mať garantovanú bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia, tvrdí rezort Andrey Kalavskej.

Napriek tomu sa nájdu ambulancie, ktoré to akoby nechceli akceptovať. Okrem vstupných poplatkov si niektorí dokonca pýtajú peniaze aj za výkony preplácané zdravotnými poisťovňami. Napríklad Žilinský samosprávny kraj vlani odhalil všeobecnú lekárku pre dospelých, ktorá vyberala poplatok za predpísanie receptu, pričom si ho nazvala ako krátky administratívny úkon na žiadosť pacienta. V Trnavskom kraji zase mali chirurga, ktorý účtoval chorým vyše 17 eur za ošetrenie preplácané poisťovňou.

Doplatky iba za služby

Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti lekári nemôžu požadovať platbu za úkony, ktoré sú súčasťou zdravotného výkonu. Patrí tam aj objednanie pacienta na vyšetrenie, vypísanie receptu, lekárskeho poukazu či návrhu na kúpeľnú liečbu, potvrdenie o návšteve lekára a tiež výmenný lístok k špecialistovi. Spoplatňovať sa môžu iba služby, ktoré nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ako je napríklad call centrum či SMS notifikácie o vyšetrení. No ich úhrada má byť na dobrovoľnej báze a pacient by sa mal dostať do ambulancie aj v prípade, že si tieto služby nechce priplatiť.

Ako ilustruje prípad z úvodu článku, nie vždy to tak však je. Niektorí lekári napriek tomu, že to je v rozpore so zákonom, na uhradení poplatku trvajú. Iní to robia sofistikovanejšie, do balíka spoplatnených vecí dajú služby, za ktoré oficiálne môžu inkasovať peniaze, a tým sú pred úradmi krytí. A pacienti, ktorí sa nevedia brániť, ťahajú za kratší koniec.

Spoplatňovať sa môže iba to, čo nesúvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, napríklad SMS notifikácie alebo služby call centra

Lekár môže odmietnuť chorého iba v prípade, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa