Pre finančné sprostredkovanie je dôležitý osobný kontakt. Je to aj preto, lebo mnohí Slováci si bez asistencie poradia ťažko. Prieskumov, ktoré odzrkadľujú nízku finančnú gramotnosť Slovákov, je množstvo. Napríklad analytici úseku meny, štatistiky a výskumu, ktorých zastrešuje Národná banka Slovenska (NBS), koncom minulého roka upozornili na to, že dospelí Slováci nemajú dostatočné znalosti na to, aby dokázali porozumieť základným finančným vzťahom.

S finančnou gramotnosťou je problém

Analytici toto tvrdenie opierajú o výsledky prieskumu, ktorý finančnú gramotnosť dospelých Slovákov skúmal na štyroch otázkach týkajúcich sa finančnej gramotnosti. Z výsledkov vyplýva, že dospelá populácia má problémy rozlíšiť základné charakteristiky úverov na bývanie. 

Rodina
Neprehliadnite

Slováci chcú viac investovať, cítia to aj finanční agenti

Slováci zlyhali aj pri otázke týkajúcej sa rozdelenia investičného portfólia, aj pri otázke o rizikovosti rôznych druhov cenných papierov. „V oboch týchto otázkach vychádzajú slovenské domácnosti výrazne podpriemerne, najmä v porovnaní s krajinami západnej Európy,“ poznamenali analytici.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa