Lenže v rovnakom čase sa začala – nepomerne pomalšie – napĺňať druhá miska. Sú v nej prípady, keď súd oddlženie zrušil pre nečestný úmysel dlžníkov. Jednoducho im prišli na to, že bankrotom sa snažili zbaviť svojich podlžností podvodne. Situácia, do ktorej sa takíto ľudia následne dostanú, bude ešte zložitejšia ako tá, v ktorej sa im zachcelo špekulovať.

Podaní na súd pribúda

Zatiaľ možno podľa vedomosti ministerstva spravodlivosti spočítať takéto prípady, keď súd zrušil pôvodne odobrené oddlženie na prstoch jednej ruky. Jedno takéto rozhodnutie o zrušení oddlženia je práve na ceste k dlžníkovi. No podaní od veriteľov, ktorí sa cítia poškodení, je niekoľkonásobne viac. Presné štatistiky rezort nevedie.

Aj keď je bankrotová legislatíva určená pre ľudí v ťažkej životnej situácii, ktorí nemajú majetok alebo je minimálny, nakopili sa im dlhy a nevedia ich splácať, zbankrotovať nie je zložité ani pre tých, ktorí by takúto koncovku nepotrebovali. Voľná legislatíva priťahuje podvodníkov, ktorí sa často pred vypísaním bankrotu zadlžia ešte viac. Podľa odhadov bankárov a inkasných spoločností sa tretina až polovica vyhlásených bankrotujúcich nemusela v tejto extrémnej situácii ocitnúť, lebo predtým aspoň čiastočne svoje dlhy splácali.

Na pomoc ľuďom, ktorí sa chcú zbaviť dlhov, sa začali „špecializovať“ rôzne spoločnosti, ktoré chcú na nich zarobiť, hoci dlžníci dostanú rady v Centre právnej pomoci, cez ktoré tak či tak musia v procese oddlženia prejsť. TREND počul aj o prípadoch, keď odporúčania, ako rýchlo zbankrotovať a ešte získať nejaké peniaze z nových úverov rýchlo načerpaných pred oddlžením, rozdávali aj niektorí sprostredkovatelia.

Detektívka sa môže začať

Do skúmania aj takýchto schém sú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa