V pozadí za vysokými cenami stavebných materiálov sa skrýva nedostatok surovín, ktorý okrem iného spôsobil najmä konflikt na Ukrajine. V cenách sa odrážajú vysoké energetické náklady i výpadky v logistike. Preto sa dnes niet čo čudovať, že sa dodacie lehoty tehál predĺžili na šesť mesiacov. O cenách materiálov, ktoré stúpli najvýraznejšie, aj o tom, či sa ľudia riadia nižšou cenou alebo kvalitou materiálov, hovoril TREND s riaditeľom spoločnosti Stavmat stavebniny Ivanom Bakom.

V segmente stavebníctva sa pohybujete dlhé roky. Zažili ste niekedy predtým podobnú situáciu, v akej sa nachádzame dnes?

V stavebníctve pracujem viac ako dvadsať rokov a priznám sa, že za tie roky registrujem iba jedno obdobie, ktoré by som aspoň v istých kontúrach mohol porovnať so stavom, v akom sa segment stavebníctva nachádza dnes. Boli to roky 2008 a 2009. Aj keď podotýkam, že dnešný stav je v mnohých aj fundamentálnych znakoch odlišný. V roku 2008 taktiež výrazne začali rásť ceny stavebných materiálov a nasledujúci rok 2009 prišla kríza, ktorá spôsobila pád cien a pribrzdenie stavebníctva na niekoľko rokov. Dnes tu máme krízu spôsobenú viacerými odlišnými faktormi ako v rokoch 2008 a 2009. Po pandémii dopyt rastie celosvetovo, čo vedie k nedostatku stavebných materiálov naprieč celým sortimentom. Dopyt navyše stimuluje rastúca inflácia a snaha ľudí ochrániť svoje úspory práve investíciou do nehnuteľností. Ďalším stimulačným nástrojom sú balíky peňazí, ktoré smerujú do obnovy bývania a znižovania energetickej náročnosti budov. Na druhej strane tu máme konflikt na Ukrajine, ktorý to umocňuje nedostatkom surovín, zvyšovaním cien energií a navyše vnáša istú dávku neistoty z budúceho vývoja.

Ing. Ivan Bako - riaditeľ Stavmat stavebniny.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Ing. Ivan Bako - riaditeľ Stavmat stavebniny.

Kedy sa začalo toto výrazné stúpanie cien? Bol to začiatok pandémie alebo to nastalo postupne?

Prvá vlna zdražovania sa začala v minulom roku, teda ešte počas pandémie, pomerne dynamickým rastom cien dreva, OSB dosiek, železa alebo polystyrénu, ale masívnejší nárast cien širšieho spektra materiálov sa začal na jeseň minulého roka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa