Európa hľadá nové možnosti, ako čo najviac využívať na prepravu už existujúce vozidlá a nepridávať na ulice nové. Prenájom áut od iných ľudí si získaval dôveru a budoval reputáciu len postupne.

Pod vplyvom ekonomického vývoja a stúpajúcich cien áut je argumentov, prečo by mal carsharing v ďalších rokoch uspieť, oveľa viac, hovorí Juraj Andrejka, country manažér platformy HoppyGo na Slovensku. Tá funguje v krajine vyše roka, od apríla 2021.

Ako vnímate uplynulý rok z hľadiska vývoja carsharingového trhu?

HoppyGo je peer-to-peer carsharing založený na zdieľaní áut, ktoré ponúka priamo ich majiteľ, pretože auto nevyužíva naplno a inak by mu stálo v garáži či na parkovisku. Tým sa služba vymyká minútovým carsharingom, ktoré fungujú na inom princípe. Vodič si požičia auto od jeho majiteľa a efektívne tak využíva kapacitu vozidiel, ktoré už na uliciach sú. Máme za sebou prvý rok a bol úspešný. Či už hovoríme o počte používateľov, ktorí sa zaevidovali, alebo počte majiteľov, ktorí na platforme zaregistrovali svoje auto a chcú na ňom zarábať.

Bude sa vplyvom vývoja na trhoch systém viac využívať? Ktoré dôvody zohrajú hlavnú úlohu?

Trendy v zdieľanej ekonomike sa budú posilňovať, a to hlavne z dôvodu, že pribúdajú možnosti, prečo auto vlastniť nemusíte, ale stále môžete byť efektívny a platiť zaň iba vtedy, keď ho potrebujete. Tento trend podporia rastúce náklady na vlastníctvo vozidla. Pre množstvo ľudí, špeciálne vo veľkých mestách, bude požičať si auto jednou z mála ciest, ako sa k autu dostať.

Nie je problémom Slovákov fakt, že radšej vlastnia, ako si prenajímajú? Je veľa možností, ako vozidlo financovať.

Určite existujú a budú existovať ľudia, ktorí chcú auto radšej vlastniť, ale to je v poriadku. Každopádne, všetci vidíme, ako rastú náklady na vlastníctvo automobilu. V neposlednom rade, špeciálne vo veľkých mestách, sa k tomu pridáva aj faktor verejného priestoru, ktorý začne mať svoju cenu. Pozrime sa na Bratislavu alebo aj iné mestá, kde na to, aby ste pred panelákom zaparkovali, potrebujete zaplatiť. S rastúcou infláciou bude stúpať počet ľudí, ktorí si spočítajú, že auto naozaj vlastniť nepotrebujú. Tí, ktorí si budú chcieť udržať auto napriek rastúcim nákladom, majú tak možnosť, ako si náklady znížiť, pretože zarábajú peniaze jeho prenájmom.

Neobávate sa útlmu trhu pre rastúce ceny pohonných látok?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa