Rovnakú sadzbu poistného platia všetci ľudia. Na rozdiel od komerčnej poisťovne, v ktorej zaplatia starší ľudia viac za nemocenské či invalidné poistenie ako mladší poistenci, Sociálna poisťovňa si pýta od všetkých rovnako.

Kombinácie poistku predražia

Problém je v tom, že väčšinu týchto poistení nemožno uzatvoriť samostatne, ale je možné si ich zobrať len v balíku s iným poistením. Napríklad kto by chcel dobrovoľné starobné poistenie, musí si okrem neho platiť aj invalidné poistenie a navyše aj odvod do rezervného fondu vo výške 4,75 percenta vymeriavacieho základu. Pri minimálnom vymeriavacom základe 456 eur by samostatné starobné poistenie stálo 82,08 eura. Po pripočítaní invalidného poistenia a odvodu do rezervného fondu sa mesačné poistné zvýši na 131,10 eura.

Ešte viac by si priplatil človek, ktorý by mal záujem o nemocenské poistenie. To si možno totiž uzatvoriť len v balíku so starobným a s invalidným poistením a navyše musí zaplatiť aj odvod do rezervného fondu. A tak kým nemocenské poistenie pri minimálnom vymeriavacom základe stojí 20,06 eura mesačne, po započítaní ostatných poistení vyjde na 151,16 eura.

Ešte do roku 2011 bolo možné uzatvoriť aj samostatné nemocenské dobrovoľné poistenie bez potreby skombinovať ho s inými poistkami. Keďže išlo o pomerne lacné poistenie, využívali to často budúce mamy, ktoré si takto dokázali výrazne zvýšiť materskú dávku. Mnohí živnostníci, ktorí pracujú sezónne, sa zase počas slabších období nechali vypísať a vďaka dobrovoľnému nemocenskému poisteniu dostávali vyššiu nemocenskú dávku.

Poisťovne platia inak

„Pri pripoistení

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa