Nie je kombi ako kombi – do niektorého ledva vložíte šesť debničiek limonády a v druhom pokojne odveziete aj práčku. Astra je ten druhý prípad. Za 1 100 eur si totiž môžete zaobstarať 27 centimetrov dĺžky a 175 litrov objemu batožinového priestoru navyše. Platí to vtedy, ak porovnáte nemecké ceny nového Opla Astra Sports Tourer so základným hatchbackom.

Vnútri tohto priestorového zázraku som cenné informácie zbieral z prvej ruky od Thomasa Overhausa, riaditeľa produktového plánovania v Opli, ktorý sa na vývoji Sports Tourera osobne podieľal: „Prioritou číslo jeden bol koncept priestoru. Chceli sme na cestu priviesť majstra nákladu s vysokou úžitkovou hodnotou.“ A ja potvrdzujem, že sa to podarilo.

Koncept priestoru

Základné čísla – 597 až 1 634 litrov. Golf Variant (611 až 1 642 litrov) je v tesnom predstihu. Opel nazýva svoju koncepciu priestoru Intellispace, čo má niečo do činenia s inteligenciou. Dôležitá je využiteľnosť priestoru, a to dokonca viac ako jeho samotná veľkosť. Ložná dĺžka je 1,85 metra a šírka 1,03 metra. Ešte zaujímavejšie veci sa odohrávajú pod dvojitou podlahou.

Zmestí sa sem napríklad celá zaťahovacia roleta z kufra. Výstražný trojuholník a lekárnička sú zasa zabudované do operadiel zadných sedadiel. Batožinový priestor je celý vystlaný jemným kobercom, a to aj na bokoch. Zložiť sa dajú obe zadné operadlá aj na diaľku cez lanovod. Dno podlahy môžete pri zdvíhaní v hornej polohe zaseknúť, takže pri manipulácii máte voľné obe ruky.

Tých 27 centimetrov plechu navyše v porovnaní so základným hatchbackom musím vysvetliť podrobnejšie. Päť z toho išlo do rázvoru kolies, zvyšok do batožinového priestoru. Z toho vyplýva, že nastupovanie cez zadné dvere je pohodlnejšie než nastupovanie do päťdverovej verzie, hoci je ešte stále trochu tesné.

Plynie z toho aj to, že lavica je položená nízko a stehná nedoliehajú v celom rozsahu k sedáku. Opel plánuje o rok na trh priniesť elektrickú Astru a akumulátor sa musí niekam vtesnať. Vyššia podlaha je preto nutnosťou.

Dve vetvy pohonu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa