Čo hovoríte na aktuálne schválený Národný onkologický program?

V prvom rade som rád, že konečne nejaký máme. Predložený Národný onkologický program obsahuje podľa môjho názoru určité vízie, možno v ňom nájsť množstvo dobrých myšlienok. Po jeho prečítaní však nemám celkom jasnú predstavuje o tom, v akom poradí a v akom časovom horizonte budú jednotlivé priority realizované.

Dajú sa robiť národné programy, ak nemáme základnú vec, a to dáta? Je známe, že máme pomerne nefunkčný onkologický register.

To je relevantná otázka. Popri chýbajúcich údajoch, z ktorých by takýto program mal vychádzať, zostávajú veľkou neznámou aj financie, ktoré máme k dispozícii na jeho realizáciu. Rovnako podstatnou je aj otázka politickej podpory projektu naprieč celým politickým spektrom.

V Národnom onkologickom ústave [NOÚ] by mal vzniknúť Národný onkologický inštitút, teda akási klinická výskumno-vedecko-koordinačná platforma. Má na to ústav kapacity?

Národný onkologický inštitút je v určitom zmysle virtuálna realita. Jeho personálne obsadenie sa bude prekrývať s Národným onkologickým ústavom. Podstatnými sú však dôvody, pre ktoré má byť vytvorený. V súčasnosti neexistuje subjekt, ktorý by koordinoval činnosť jednotlivých onkologických pracovísk a ktorý by určoval smerovanie onkológie v tomto štáte. Tieto úlohy v žiadnom prípade nemôže plniť NOÚ ako zdravotnícke zariadenie. Inštitút ako metodicko-organizačný subjekt považujem za dobré riešenie.

V programe sa navrhuje povinné očkovanie proti HPV. Čo si o tom myslíte? Je to dobrý nápad v čase, keď sa zosilňujú iniciatívy proti povinnému očkovaniu detí?

Nerozumiem jednotlivcom a skupinám bojujúcim proti povinnému očkovaniu. Na jednej strane musíme objektívne priznať, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa