Rok 2020. Reťazec Tesco dostáva už dvadsiatu miliónovú pokutu, tentoraz za predaj niekoľkých balení múky po dátume spotreby. Britským manažérom preteká pohár trpezlivosti a sieť predávajú firme prepojenej s lokálnou finančnou skupinou, ktorá prevádzkuje Moju Samošku a Terno.

Po talianskych mozgoch z Enela zapracovali aj nemecké z RWE a z nepredvídateľného trhu s elektrinou sa sťahujú. Voľné aktíva skupuje lokálny Energetický a priemyselný holding (EPH). Čo zvýši, delí si Grafobal a firmy napojené na Jozefa Brhela.

V bankovom sektore to po novej vlne regulácií prestalo baviť ďalších menších hráčov so zahraničnými vlastníkmi a aktíva na predaj si podelia finančné skupiny Penta s J&T. Mimoriadny odvod pre telekomunikačný sektor sa opätovne predĺži na ďalšie roky a spolu s netransparentne vypočítanými poplatkami za nové licencie na prevádzku mobilných sietí sa z trhu sťahuje jeden z nadnárodných mobilných operátorov a prenechá miesto na posilnenie pozície Čecha Petra Kellnera a jeho skupine PPF.

Oligarchovia namiesto zahraničných investorov
Zdroj: peterzentko

Nástup po kríze

Vízia, ktorá sa na prvý pohľad zdá ako poriadne pritiahnutá za vlasy, nemusí byť až taká nereálna. Trend, keď silné domáce finančné skupiny a veľkopodnikatelia nahrádzajú zahraničných investorov, badať na Slovensku od príchodu krízy 2008. Dovtedy sa slovenskí vlastníci s vyššími ambíciami pohybovali predovšetkým v problémových firmách, ktoré za lacné peniaze skúpili a ozdravili. Alebo rozpredali.

Po kríze sa však zahraniční majitelia dostali do vlastných problémov a boli nútení škrtať aktíva. „Nadnárodné spoločnosti museli riešiť svoje problémy tým, že sa zbavovali svojich prevádzok, znižovali objem výroby. Prioritne si chránili domáce trhy. Potreba riešiť finančnú situáciu viedla k tomu, že sa predávali aktíva v strednej a východnej Európe,“ vysvetľuje Martin Rybár, partner oddelenia daní spoločnosti Deloitte.

Príležitosti sa chopili domáci hráči, ktorí už nadobudli dostatočný kapitál a zároveň mali dobré kontakty na politické špičky. V súbojoch so zahraničnými konkurentmi o predávané aktíva začali často vyhrávať.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa