Nórska spoločnosť Hydro je líder na trhu výroby hliníka. Produkuje už viac než sto rokov a počas tohto obdobia sa rozrástla do viac ako 40 krajín sveta, kde zamestnáva vyše 30-tisíc ľudí. Ich počet sa môže znížiť o stovky v slovenskom závode Slovalco, tvrdí Ola Sæter, ktorý riadi primárnu výrobu v celom Hydre. V rozhovore pre TREND prezrádza viac o dôvodoch, prečo je situácia na slovenskom trhu problematická a čo by sa malo stať, aby sa produkcia na Slovensku nemusela utlmiť.

Norsk Hydro nie je na Slovensku príliš známou spoločnosťou, ale patrí medzi najväčších výrobcov hliníka na svete so závodmi po celom svete. V čom je špecifická?

Sme plne integrovaná spoločnosť na výrobu hliníka. To znamená od bauxitových baní a výroby elektriny po výrobu extrudovaných produktov. Sme jednou z najväčších na svete, ak vynecháme Čínu.

Ako vidíte situáciu trhu
s hliníkom?

Dlhodobejšie vyhliadky hliníka sú veľmi dobré. Prečo? Pre vlastnosti hliníka v porovnaní s ostatnými kovmi. Samozrejme, ide o jeho hmotnosť, tvarovateľnosť, antikorózne vlastnosti a v neposlednom rade ide aj o možnosti recyklácie. Keď recyklujete hliník, spotrebujete len päť percent energie v porovnaní s tým, čo spotrebujete, keď ho vyrábate. Tieto vlastnosti vedú k významnému dopytu.

Výroba hliníka je energeticky veľmi náročná. Je to dôvod, prečo vlastníte aj výrobu energie v Nórsku?

Áno. Sme jedným z najväčších producentov energie v Nórsku a ešte väčším odberateľom. Prístup k elektrickej energii je pre výrobu hliníka rozhodujúci.

Ako hodnotíte súčasnú situáciu, keď ceny energií rapídne rastú?

Ide o bezprecedentný vývoj. V Nórsku však nevidíme také dramatické nárasty, aké sú v kontinentálnej Európe, ktoré sú spôsobené obmedzenou dostupnosťou plynu ako paliva na výrobu elektriny.

Máte v Európskej únii (EÚ) aj iné závody ako na Slovensku?

V primárnej oblasti nie, v recyklácii áno, tú máme v mnohých európskych krajinách.

Slovalco je pri svojej produkcii energeticky veľmi náročné, ale pri oxide uhličitom efektívne. Ako je to v porovnaní s inými výrobcami?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa