Odošlete peniaze a už o pár sekúnd ich má príjemca na účte. Dnes je to realita pri prevode v rámci jednej banky. Ak chcete peniaze poslať do inej banky a nepriplatíte si za prioritnú platbu, na účet dorazia až nasledujúci pracovný deň. Toto čakanie by sa pritom mohlo skrátiť len na pár sekúnd. Systém instantných, teda okamžitých platieb funguje už v 22 krajinách Európskej únie. Slováci si musia ešte minimálne rok a pol počkať. Banky sa s implementáciou rýchlych platieb nijako neponáhľajú.

Revolut spustil okamžité platby
Neprehliadnite

Revolut spustil okamžité platby. Do slovenskej banky ich nepošlete

„Neevidujeme takú potrebu trhu, ako je napríklad v iných krajinách Európy, kde sa viac využívajú iné formy úhrad,“ vraví hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Na Slovensku sa bezhotovostne uhrádza až 40 percent všetkých platieb. Priemer EÚ je pritom len 20 percent.

Dobrovoľný plán

Vlani pripravila Národná banka Slovenska (NBS) Národný plán zavedenia okamžitých platieb v SR, ktorý počíta so spustením instantných platieb 1. februára 2022. V skutočnosti však klienti bánk môžu čakať ešte dlhšie. „Poskytovanie okamžitých platieb je pre banky dobrovoľné. Národný plán nie je z právnej stránky záväzný, ale je to džentlmenská dohoda medzi účastníkmi trhu, ktorá by mala pomôcť tomu, aby zavedenie okamžitých platieb v Slovenskej republike bolo koordinované a aby sa okamžité platby sprístupnili klientom v dohodnutom termíne,“ povedala vedúca oddelenia komunikácie NBS Jana Kováčová.

Dokedy bude treba na rýchle platby čakať, by malo byť jasné vo februári budúceho roka. Banky, ktoré sa rozhodnú, že od 1. februára začnú poskytovať okamžité platby, to musia oznámiť centrálnej banke najneskôr rok vopred. Len jedna z oslovených bánk pre TREND potvrdila, že rýchle platby plánuje spustiť načas. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa