Odchádzajúci doktori budú v súkromnom centre poskytovať medicínsky náročnú a finančne lukratívnu liečbu. A ako spomenul aj minister, nemusí ich trápiť, či získajú zmluvy s poisťovňami, alebo nie. Väčšina ich výkonov je neodkladná, a teda automaticky hradená. Okrem toho v novom zariadení budú zarábať viac ako v NÚSCH, kde je priemerná mzda lekárov tritisíc eur.

Voľný trh práce

Na prvý pohľad to vyzerá, akoby sa zdravotníci rozhodli zmeniť pracovisko len kvôli peniazom. Podľa Ivana Vuleva, jedného z odchádzajúcich lekárov a spolumajiteľa firmy Cinre, ktorá má prevádzkovať nové centrum, to však nie je o tom. Ako povedal v rozhovore pre Sme, keby im išlo o peniaze, sú v zahraničí. „Odchádzame preto, lebo chceme túto liečbu vykonávať v adekvátnych podmienkach pre nás aj pre pacientov,“ dodal.

Pre neho osobne mal byť rozhodujúcim bodom zlomu, keď mali v ústave havarijnú núdzovú prevádzku na jedinom angiografe, ktorý majú.

Odchody zdravotníkov zo srdcovo-cievneho ústavu neboli ojedinelé. Sám minister spomenul, že Univerzitnú nemocnicu v Bratislave opúšťajú neurológovia či špecializované sestry. Posledné roky odišli odborníci napríklad aj z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Dôvody týchto odchodov nie sú známe, no stav nielen týchto štátnych nemocníc poznáme všetci.

„Zdravotnícki pracovníci pôsobia na voľnom trhu práce a v žiadnom prípade by sme pohyby nezjednodušovali iba na to, že lekári či iní zdravotnícki pracovníci odchádzajú zo štátnych zdravotníckych zariadení. Tieto pohyby sa dejú aj naopak,“ komentuje hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Prestupy sa týkajú skôr väčších miest, kde je viac pracovných príležitostí. Práve v týchto mestách sa však odohráva tá najťažšia medicína.

Výhody štátnych nemocníc

Univerzitné a fakultné nemocnice, ktoré sú vysoko špecializované, dávajú zdravotníckym pracovníkom lepšie možnosti nadobúdať cenné skúsenosti z liečby najťažších diagnóz. „Umožňuje im to byť pri inovatívnych operáciách, čím získavajú viac skúseností a profesionálne rastú. To, samozrejme, aj zvyšuje ich hodnotu a uplatniteľnosť na zdravotníckom trhu. A to nielen na tom slovenskom,“ dodáva k dôvodom, prečo môžu byť štátne nemocnice pre zdravotníkov zaujímavé, analytik INEKO Dušan Zachar.

Spomína tiež zákonom garantovaný mzdový automat v nemocniciach, ktorý sa odvíja od výšky priemernej mzdy, a s ním súvisiace výrazné zvyšovanie miezd zamestnancov ústavných zariadení. Okrem rastúcich dlhov prináša aj postupne sa meniaci pohľad na to, či sa oplatí lekárom otvoriť si vlastnú súkromnú prax. So zvyšujúcimi sa garantovanými mzdami v nemocniciach úzko súvisí nižšia chuť riskovať neisté príjmy súkromnej ambulancie, hovorí D. Zachar.

V štátnych nemocniciach majú doktori garantovaný pravidelný rast miezd, súkromná prax je rizikom

No tak by to nemalo byť natrvalo. Ako už skôr naznačilo súčasné vedenie ministerstva, chcú presadiť odmeňovanie na základe zásluhovosti. „To znamená, že zdravotnícki pracovníci budú odmeňovaní nielen podľa odpracovaných rokov, ale aj podľa dosiahnutých špecializácií, odpracovaného objemu práce a jej náročnosti,“ priblížila TRENDU Z. Eliášová.

Plesnivé steny a hrdzavé postele

Odvracajú sa zdravotníci od štátu alebo je to naopak? Nie je to len o peniazoch

Nemocnica Staré Mesto, Mickiewiczova Zdroj: Michal Smrčok

A ako vidia prácu pre štátne nemocnice samotní zdravotníci? Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek v závere minulého roka robila prieskum, z ktorého vyplynulo, že sestry a pôrodné asistentky sú najviac nespokojné nielen so svojom mzdou, ale aj s prepracovanosťou a minimálnou podporou zamestnávateľov pri sústavnom vzdelávaní.

To je podľa šéfky komory aj odpoveď na otázku, kde sa štát môže postarať, aby zdravotníci boli ochotní pracovať pre štátne zdravotnícke zariadenia a neodchádzali za lepšími podmienkami do súkromných zariadení alebo do zahraničia.

„Zdravotníkov odrádza nevyhovujúce pracovné prostredie. Uvedomujú si, že v priestoroch s plesnivými a zatečenými stenami či nepolohovateľnými a hrdzavými posteľami sa 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa