Neprehlbuje sa

Akurát tá „priepasť“ sa napriek rozšírenému názoru neprehlbuje. Azda najlepšie to ukazuje vývoj priemerných miezd, kde sa rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska dlhší čas zmenšuje. Podľa údajov z ročného zisťovania od krízy podľa štvrťročných štatistík už od roku 2005.

Dovtedy sa Bratislava zvyšku Slovenska vzďaľovala. Podobný vývoj vidieť aj vo vývoji takzvanej štandardnej odchýlky, ktorá sleduje percentuálny mzdový rozdiel v ôsmich krajoch a 79 okresoch.

Rozdiely v miere nezamestnanosti sa interpretujú zložitejšie, pretože podiel ľudí bez práce dlhodobo kolíše spolu s hospodárskym cyklom. Štandardná odchýlka 79 okresov od celoslovenského priemeru však sleduje klesajúci trend.

Najvyšší podiel nezamestnaných tradične vykazujú okresy ako Rimavská Sobota, Kežmarok, Rožňava a Revúca. Práve pre 17 najmenej rozvinutých okresov druhá vláda Roberta Fica v roku 2015 zaviedla podporu v prístupe k čerpaniu eurofondov, investičnej pomoci, technickej podpore i takzvanému regionálnemu príspevku.

Nedávna štúdia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa