Šesť z desiatich ľudí musí byť zaočkovaných, aby pandémia ďalej neohrozovala ekonomiku. Uviedla to Národná banka Slovenska (NBS) s tým, že ak sa nezaočkuje dosť ľudí, krajinu ohrozí tretia vlna ochorenia covid-19.

 „Po prvé vakcinovať, po druhé očkovať, po tretie štepiť,“ poznamenal viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Aj centrálni bankári sa tak pridali k výzvam na to, aby sa ľudia dali čím skôr zaočkovať. 

 „Čo najskoršie zaočkovanie aspoň šesťdesiatich percent obyvateľov Slovenska je kľúčovým predpokladom priaznivého výhľadu ekonomiky. Prípadné zlyhanie v tejto oblasti by mohlo vyústiť do ďalšej vlny s opätovným náporom na zdravotníctvo, ktorá by mohla mať aj vážne trvalé dôsledky pre vývoj ekonomiky,“ upozorňuje centrálna banka.

JPMorgan Chase
Neprehliadnite

Banky budú svojim akcionárom opäť zarábať bez obmedzení

Negatívny scenár

NBS predpokladá, že slovenská ekonomika si v tomto roku pripíše 4,5 percenta, hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by sa v budúcom roku mal zvýšiť o 5,9 percenta. V roku 2023 sa tempo rastu spomalí na 3,8 percenta. Prognóza je v podstate v súlade s predchádzajúcou predikciou. NBS v predchádzajúcom odhade počítala s rastom ekonomiky v tomto roku o päť percent. Odhad rastu v ďalších rokoch NBS mierne, o desatinky, upravila smerom nahor. To všetko platí za predpokladu, že sa na Slovensku dá zaočkovať proti koronavírusu aspoň šesťdesiat percent ľudí. 

NBS však počíta s alternatívnym, menej priaznivým scenárom. Ten nastane, ak bude zaočkovaných len 45 percent populácie. V takom prípade bude rast ekonomiky pomalší a v tomto aj v budúcom roku sa ekonomika posilní zhodným tempom na úrovni 3,1 percenta. 

Lokálne lockdowny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa