Odklad splátok úverov podľa takzvaného lex korona otvára priestor na špekulácie. Dlžníci, ktorí čerpajú viac úverov, sa za určitých okolností môžu toho drahšieho zbaviť, prípadne aspoň znížiť jeho istinu mimoriadnou splátkou.

Ďalšou možnosťou je, že klient odloží splátky existujúcej hypotéky a z ušetrených peňazí bude financovať zámer, na ktorý by inak čerpal spotrebný úver. V oboch prípadoch ide o situáciu, keď o odklad splátok žiadajú klienti, ktorí nie sú v tiesni a svoje splátky by zvládli napriek kríze. Odkladom by teda mohli získať peniaze, ktoré by im finančná inštitúcia štandardne neposkytla. Peniaze, ktoré dlžník získava, sú vo výške odloženej splátky, a to za každý mesiac odkladu. Cena, ktorú za tieto peniaze banke zaplatí, je vyjadrená predražením odloženého úveru. Odložený úver je drahší, keďže sa nesplatená istina úročí aj počas splátkových prázdnin. Výsledkom je, že splácanie úveru sa predĺži o obdobie odkladu a každá splátka po jeho skončení je o čosi vyššia.

Výhľad z heliportu Národnej Banky Slovenska na Bratislavu
Neprehliadnite

NBS ukázala výrazne horšie čísla o prepade ekonomiky, klesnúť môže o 13,5 percenta

Slovenská banková asociácia (SBA) tvrdí, že finančné inštitúcie úročiť úver musia. „Nariadenie Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) stanovuje európskym bankám, a teda aj tým na Slovensku, že odklad splátok úveru posúva iba splátky. Po skončení obdobia odkladu sa splátky buď zvýšia, alebo sa predĺži splatnosť úveru. Odklad splátok úveru nemá vplyv na iné podmienky úveru, to znamená, že úver sa naďalej úročí,“ upozorňuje SBA.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa