Šéfa OĽANO – NOVA tak delí od vylúčenia z parlamentu jediné hlasovanie. Ak poslanci vládnej koalície s podporou časti opozície vezmú mandát Matovičovi, urobia to iba preto, lebo môžu.

Odhlasujú, čo sa im povie

Umožnil im to predovšetkým samotný I. Matovič. Keď sa v roku 2010 stal poslancom, mohol svoju starú a nevyužívanú živnosť zrušiť. Lenže on požiadal iba o jej pozastavenie na tri roky. V roku 2013 síce požiadal o ďalšie pozastavenie, ale až 21 dní po tom, keď sa mu živnosť automaticky obnovila.

V júni 2016 za to dostal vysokú pokutu. Pozoruhodné je, že ani strata šiestich mesačných platov nezapôsobila na jeho pamäť tak stimulujúco, aby si aspoň dva mesiace pamätal, že ďalšie pozastavenie živnosti musí stihnúť do 3. septembra 2016.

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Z dôvodov, ktoré sú známe iba I. Matovičovi, platnosť svojej živnosti dovtedy nepozastavil, takže sa mu opäť automaticky obnovila. Čím sa dopustil opakovaného porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov, za čo ho môže stihnúť trest parlamentne najvyšší – strata mandátu.

Jednému poslancovi už národná rada mandát protiústavne odobrala, dvom ho protiprávne uprela, ale teraz prvý raz ho môže vziať podľa litery zákona – čo by sa bez účinnej pomoci I. Matoviča stať nemohlo. Samozrejme, že ďalšie veci si už parlamentná väčšina svojpomocne zabezpečila sama.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa