Ktorými krajinami sa inšpirujete pri príprave reforiem?

Krajinami, ktoré majú podobný systém ako my a taktiež fungujú na princípe verejného zdravotného poistenia. Väčšinou je to Holandsko, ktoré je dlhodobo vyhodnocované ako jedna z krajín s najlepším zdravotným systémom. Ale pozeráme sa napríklad aj do Nemecka, Švajčiarska alebo Rakúska.

Česko dáva do zdravotníctva menej peňazí ako Slovensko, ale v medzinárodných porovnaniach sa vždy dostane na lepšiu priečku. Čím to je?

Ani neviem, že dávame do zdravotníctva menej peňazí. Ťažko povedať, čím to je. Je to asi otázka tradície českej medicíny. Kvalita starostlivosti je tu na vysokej úrovni, hlavne v špecializovaných centrách. Nemyslím si, že by išlo do českého zdravotníctva málo peňazí. V posledných rokoch sa napríklad veľmi využíva biologická liečba, do ktorej ide oveľa viac prostriedkov ako v minulosti.

Čo má Česko a Slovensko spoločné, tak to sú zadlžené nemocnice. Aký je celkový aktuálny dlh vašich štátnych nemocníc?

Dlh vám z hlavy nepoviem. Za rok 2017 sme však mali len jedinú nemocnicu, ktorá skončila v strate – Fakultnú nemocnicu u sv. Anny v Brne. Z tohto pohľadu sa zdá, že sa situácia trošku zlepšuje a že to nie je tak, že by boli štátne nemocnice masívne v strate. Samozrejme, nesú si so sebou stratu z minulosti a je pravda, že niektoré menšie fakultné nemocnice majú občas problémy s cash flow, majú záväzky po splatnosti a podobne. No myslím si, že aktuálna situácia nie je taká dramatická.

Ako zbavíte nemocnice starých dlhov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa