„Boli sme v situácii, keď vlastná infraštruktúra v zásade ešte neexistovala, ale mali sme jasnú predstavu, ako by sieť nemocníc mala fungovať a využívať synergický efekt,“ spomína riaditeľ IT úseku Sveta zdravia Norbert Skákala.

Padlo strategické rozhodnutie: najvhodnejší z pohľadu efektivity je cloud. A tak od roku 2012 „v oblakoch“ bežia centrálne ítečkové systémy, ktoré využívajú všetky nemocnice i centrá zdieľaných služieb, ako sú personalistika, účtovníctvo, manažérsky informačný systém, ale aj archivácia digitálnych snímok. „Momentálne v cloude prevádzkujeme viac ako päťdesiat virtuálnych serverov,“ dodáva N. Skákala.

Sústrediť sa na biznis

Príklad Sveta zdravia už na Slovensku nie je ojedinelý. V cloude svoje servery a aplikácie prevádzkujú desiatky, ba možno stovky klientov. Cloud preniká naskrz všetkými sektormi. Od výroby, obchodu, služieb až po štátnu správu a samosprávu. Ak aj na začiatku bol cloud skôr doménou istej skupiny klientov, dnes je už štruktúra klientely pomerne rovnomerná, hlásia poskytovatelia cloudových služieb.

Napríklad v zákazníckom portfóliu Slovak Telekomu žiadny zo sektorov nevytŕča. „Pokladáme to za dobrú správu. Znamená to, že cloud je vhodný pre všetkých bez rozdielu veľkosti či oblasti podnikania,“ mieni šéf cloudových služieb Telekomu Miroslav Pikus.

„Doterajšie charakteristické typy klientov využívajúcich cloudové služby zanikajú. Brandžové zameranie súčasných klientov je už pomerne homogénne,“ súhlasí produktový špecialista Slovanetu Martin Andel.

Cloud spĺňa požiadavky klientov na IT riešenia, ktoré nevyžadujú veľké investície a sú okamžite dostupné

Ani z pohľadu veľkosti firmy nevidieť väčšie rozdiely. Cloud si obľúbili tak menie firmy, ako aj veľké korporácie. „Početnou zákazníckou skupinou sú aj vývojárske spoločnosti, ktorým poskytujeme testovacie prostredie na odladenie ich vlastných riešení,“ dopĺňa produktový manažér služieb dátového centra Swanu Miroslav Kopas.

Dôvody zvyšujúceho sa záujmu o cloud sú podľa poskytovateľov jednoznačné. Špecialista Orangeu pre B2B inovácie Milan Dúbrava vysvetľuje, že inštalácie robustných profesionálnych riešení priamo v priestoroch zákazníka sú pomerne drahé a potrebujú špeciálnu starostlivosť: „Zákazníci začínajú chápať, že sa oplatí odoberať takéto riešenia ako službu, nechať starostlivosť na profesionálneho poskytovateľa a sústrediť sa na vlastný biznis.“ Tak ako to spravil jeden z klientov Orangeu, Svet zdravia.

Všetko v cloude

Aj vyjadrenia používateľov svedčia o tom, že ich rozhodnutia o cloude sú pragmatické. „Od začiatku sme hľadali riešenia, ktoré sú online, nevyžadujú veľké investície a sú okamžite dostupné,“ spomína konateľ golfovej a eventovej agentúry Best Shot Martin Marikovič. Hovorí tiež, že fyzická infraštruktúra nie je flexibilná ani z pohľadu sťahovania – a jeho firma sa sťahovala už trikrát.

Cesta agentúry do cloudu bola pozvoľná, ale priamočiara. Začínali s Dropboxom, potom prišla virtuálna privátna sieť a dnes už využívajú aj aplikácie, napríklad na účtovníctvo. „Mám pocit, že v cloude už máme všetko,“ hovorí M. Marikovič, ktorého firma využíva cloudové služby Slovak Telekomu.

Okrem firiem si cloud našiel cestu aj do verejného sektora. Napríklad do Komárna. IT manažér mesta Róbert Dobi spomína, že keď ministerstvo financií zrušilo eurofondovú výzvu na elektronizáciu miest, museli promptne riešiť otázku zastaraných serverov a dátových úložísk. Zvolali odborné fórum, na ktorom sa diskutovalo o možných riešeniach. Vlastný serverový park a cloud? Odborníci sa rýchlo zhodli, že ekonomicky aj technicky sa mestu oplatí investovať do cloudových služieb.

Digitálne fabriky
(orientačný prehľad komerčných dátových centier na Slovensku)
Plocha pre technológie klientov 1 (m 2)Obsadenosť (%)Rezerva na dovybavenie (m 2)
Apríl 2016Apríl 2015Apríl 2016Apríl 2016
Sitel1 1501 10077450
Slovak Telekom/Varšavská1 20080070
Swan/Perpetuus55063365550
Vnet62044068790
Orange/TechPark34234235342
DCBA/Datacube180250491 300
Benestra20020067550
Slovanet/Rozadol20020075
1 Uvedená je plocha so zavedeným technologickým zázemím (ready-to-sell)
PRAMEŇ: údaje poskytnuté prevádzkovateľmi

To bol, samozrejme, iba začiatok. „Museli sme získať informácie o tom, či naše programy na cloude budú fungovať. Mestá používajú najrôznejšie programové aplikácie a je bezpodmienečne nutné otestovať, ako sa budú správať v cloude,“ objasňuje R. Dobi. Po inšpiráciu zašli do Skalice – historické kráľovské mesto malo s cloudom už dlhoročné skúsenosti.

Momentálne v Komárne presúvajú údaje do cloudových úložísk. „Mení sa spôsob prístupu používateľov k dátam, zvyšujeme bezpečnosť a ochranu dát každého jedného pracovníka úradu, a teda aj osobných údajov občanov,“ opisuje R. Dobi. Medzi prvými do cloudu presúva 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa