Je tento príbeh naozaj taký jednoduchý? Nie tak celkom, hovorí profesor politických vied a antropológie na Yalovej univerzite James Scott v knihe Against the Grain: A Deep History of the Earliest States (Proti obilninám: Pradávna história najstarších štátov).

Mýtus o lovcoch a zberačoch

Autor tvrdí, že tento naratív sa zdal taký zrejmý, že sa ho nikto neopovážil spochybniť. „Homo sapiens sa už nemohol dočkať toho, ako sa usadí a ukončí tak státisícročný pohyblivý spôsob života.“ Ak sa pozrieme na najnovšie archeologické poznatky, tento výklad stráca silu. Prečo?

Lovci a zberači neboli podľa J. Scotta na smrť vyhladovaní zúfalci. Práve naopak, pokiaľ ide o ich jedálny lístok, zdravie a odpočinok, boli na tom veľmi dobre. Poľnohospodárom sa darilo oveľa horšie, prekvapuje autor.

V úvode knihy tvrdí, že tomu pomáha aj veľký boom okolo paleo diéty, ktorá hlási návrat k spôsobu stravovania lovcov a zberačov. Nové vedecké poznatky zasadili smrteľnú ranu príbehu, ktorý sa učia deti v školách po celom svete. Autor zdôrazňuje, že svojimi myšlienkami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa