Podobný problém má aj ďalšia farmárka, ktorá však nechce byť menovaná. Hovorí, že má uzatvorené nájomné zmluvy na 27 hektárov pôdy v katastri obce Bukovec, platí nájomné a daň. Podľa F. Oravca skupina firiem, s ktorými sa sporí, vzala na 140 hektárov pôdy v okolí Košíc za posledných sedem rokov zhruba 235-tisíc eur.

Súdne spory

Skupina farmárov, ktorých bolo podľa F. Oravca okolo 20, začala tento svoj problém riešiť koordinovane. Väčšina z nich to však po čase vzdala, lebo ich boj s veľkými investormi vyčerpal. Farmári rozumejú poľnohospodárstvu, no nie právu, vysvetlil F. Oravec. A ich súperi sa opierajú o silné advokátske kancelárie. Baví ma poľnohospodárstvo, ale nemám čas sa mu venovať, lebo sa musím venovať súdnym sporom, povedal TRENDU F. Oravec.

Spory farmárov sa začali v roku 2015. F. Oravec vtedy vypovedal nájom spoločnostiam Agro Valaliky a Mold-Trade, ktoré na pozemkoch dovtedy hospodárili. Akcionárom firiem je skupina ESIN Group, blízka finančnej skupine J&T. Predsedom predstavenstva je Tomáš Kukučka, príbuzný Patrika Tkáča. S financovaním pomáha J&T Banka.

F. Oravec predtým postupne skupoval a prenajímal si pôdu v okolí Košíc. Tak prišiel aj k pôde, na ktorú predtým dostávali dotácie od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) iné firmy. V nasledujúcom roku, po vypovedaní zmluvy, sa F. Oravec sa vrátil skontrolovať stav pozemkov na sejbu. No zistil, že sú už osiate. Vyčkal na žatvu a v auguste 2016 s pomocou geodeta začal vytyčovať pozemky. Podľa neho mu pracovníci Agro Valaliky začali o niekoľko dní geodetické body vytrhávať. Konflikt sa opakoval, keď si to chcel natočiť kamerou. Jeden z ľudí, ktorí vytrhali body, ho podľa jeho slov napadol a vrazil mu päsťou do tváre.

Incident vyústil do trestného konania, v rámci ktorého polícia vlani obvinila jednu osobu za prečin ublíženia na zdraví.

V obilí idú zmluvy bokom, úradujú päste

Zdroj: Zsolt Lukács

Súdia sa roky

Keď sa dvaja sporia o jedno pole, PPA prioritne zaujíma, kto má právo na jeho užívanie. Vlastnícke právo je teda niekedy druhoradé. Rozhodujúcu úlohu môže zohrať nájomná zmluva, prípadne iný právny dôvod.

Zástupca Agro Valaliky Tomáš Kukučka sa v spore odvoláva na rôzne iné dohody. „Všetky platby žiadame v súlade s platnou legislatívou. Titulom nie sú len nájomné zmluvy, ale aj dohody o náhradnom užívaní pôdy a iné dohody, ktoré máme uzatvorené s p. Oravcom a inými poľnohospodármi,“ uviedol T. Kukučka.

Majiteľ nemá pod kontrolou svoj pozemok, lebo na ňom hospodári niekto iný

PPA berie pri rozhodovaní do úvahy rôzne podklady, vyjadrenia účastníkov, no kľúčové sú podľa vyjadrenia agentúry výsledky uskutočnených kontrol. F. Oravec vyhral spor so skupinou Agro Valaliky najskôr na okresnom súde, potom aj na krajskom súde v Košiciach. Súdy zakázali Agro Valaliky a ďalším trom firmám zasahovať do užívania Oravcovej pôdy. Tie sa domáhali rovnakých opatrení voči protistrane, no súd ich podanie zamietol. Lenže ani tak si F. Oravec nepresadil svoje. PPA trvá na tom, že právo na užívanie je sporné. Z toho vznikla ďalšia žaloba. Tentoraz už F. Oravec zažaloval priamo PPA za to, že mu nechce priznať právo na užívanie.

Dnes sa T. Kukučka nechcel k prípadu bližšie vyjadrovať, lebo vraj s protistranou intenzívne rokujú, aby spory urovnali. Aktuálne podľa neho pripomienkujú návrh dohody, ktorú im zaslal F. Oravec. Ten to s dohodou až tak optimisticky nevidí. Podnikatelia, s ktorými sa súdi, podľa neho len naťahujú čas. Ide o komplikovaný spor, ktorého súčasťou je napríklad memorandum o urovnaní vzťahov, ktoré F. Oravec nerešpektuje, ale aj ústne prísľuby, ku ktorým sa druhá strana nepriznáva. No aj tak je zarážajúce, že súdne ťahanice trvajú tak dlho.

Podľa advokáta Paul Q Tomáša Langera treba situácie pri sporných nárokoch o dotácie posudzovať individuálne. Keďže F. Oravec uspel na súde so žalobou o zdržanie sa neoprávnených zásahov do vlastníckeho práva, T. Langer si myslí, že PPA by mala priame platby posielať jemu, v prospech ktorého už rozhodol po preukázaní právneho titulu k pozemkom.

„Zároveň však musí byť splnená podmienka, že pozemok reálne obhospodaruje. Rozhodnutie súdu by PPA mala akceptovať. Samo osebe však nezakladá automaticky nárok na dotácie, ale žiadateľ musí splniť aj ostatné podmienky,“ uviedol T. Langer.

V obilí idú zmluvy bokom, úradujú päste

Taliansky podnikateľ Diego Roda, ktorý má podľa novinára denníka La Repubblica Giuliana Foshiniho väzby na ,Ndranghetu. Zdroj: Plus 7 dní/ RUDOLF FELŠÖCI

TREND prišiel do styku aj s 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa