Vládny Smer-SD ide v najnovšom sociálnom balíčku rozdávať práve obedy zadarmo: deťom na základných školách a v poslednom ročníku materských škôl. Opatrenie za viac ako sto miliónov eur ročne ohlásil predseda Robert Fico spolu so zvýšením vianočných príspevkov pre dôchodcov a s podporou domáceho kúpeľníctva. Aj keď návrhy najsilnejšej vládnej strany budú musieť ešte prejsť koaličnou radou, po odobrení ministrom financií Petrom Kažimírom je pravdepodobné, že budú súčasťou návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Komu to pomôže?

Aký je zmysel preplácania obedov na školách, kde sa už dnes stravujú viac ako dve tretiny detí? Bývalý premiér opatrenie vníma ako zvyšovanie životnej úrovne, keďže rodiny s dvomi školopovinnými deťmi takto na svojich výdavkoch ušetria ročne bezmála 500 eur. Kritici z opozície návrh označili za začiatok predvolebnej kampane za štátne peniaze.

Keďže na každé dieťa majú jedálne od januára dostať rovnaký príspevok vo výške 1,2 eura, ale každá rodina platí štátu na daniach inú sumu, pôjde o prerozdelenie od bohatších k chudobným. A nielen tým, ktorí už dnes svojim deťom obedy platia.

Na Slovensku už existuje príspevok na stravu pre deti v hmotnej núdzi. Tie však dostávajú iba suchú stravu mimo priestorov klasických školských jedální

Väčšia šanca, že deti na obedy nechodia z finančných dôvodov, je u chudobnejších rodín. Pravidelné a zdravé stravovanie detí je pritom dôležité pre zdravotné výsledky počas ich celého neskoršieho života. Životný štýl, do ktorého patrí aj stravovanie, stojí podľa staršej štúdie vedcov z amerického Princetonu za viac ako tretinou zdravotných výsledkov. Na porovnanie: lekári a nemocnice dokážu ovplyvniť len zhruba desatinu, keďže už len „zachraňujú“ to, čo vytvorila genetická výbava, životné prostredie či strava a návyky.

Aká je presná štruktúra detí, ktoré v školách neobedujú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa