Nožnice medzi príjmami seniorov a zamestnancov sa neúprosne roztvárajú.

Kým priemerný pracujúci na Slovensku v polovici minulého roka zarobil vyše 1 100 eur mesačne, priemerný penzista sa musel uspokojiť so 460 eurami, teda s menej ako 42 percentami tejto sumy.

Väčšina dôchodcov navyše o priemere môže len snívať. Z nadpriemerných penzií sa tešia iba obyvatelia 22 zo 79 okresov.

Viac než päťstovku mesačne v dôchodkovom veku poberajú len Bratislavčania, Košičania a dôchodcovia z okresu Senec.

Na opačnom konci rebríčka stoja seniori z okresu Čadca, kde sa priemerný dôchodok na konci minulého roka pohyboval tesne pod 400 eurami.

Oveľa lepšie na tom nie sú ani v ďalších okresoch pozdĺž severnej a južnej štátnej hranice.

Môžu len závidieť penzistom na druhej strane hranice – ich rovesníci v Česku, ale aj v Poľsku môžu mesačne počítať s viac ako 500 eurami.

V Bardejove priemerný dôchodok predstavuje viac ako polovicu priemerného platu. V Bratislave na jednu výplatu treba približne tri penzie.

Sociálna poisťovňa zverejnila čerstvé dáta za tohtoročný január.

Vďaka medziročnej valorizácii sa penzie zvýšili priemerne o 17 eur. Za posledných pätnásť rokov si tak penzisti polepšili o 221 eur. K tomu sa zvýšil ich počet o 164-tisíc, na 1,088 milióna.

Keď k týmto starobným dôchodkom pripočítame 293-tisíc vdovských, 49-tisíc vdoveckých, štvrť milióna invalidných, 20-tisíc sirotských a 13-tisíc predčasných dôchodkov, dospejeme k sume prevyšujúcej sedem miliárd eur ročne.  

Nožnice sa neúprosne roztvárajú. Dôchodky rastú pomalšie než mzdy

Zdroj: TREND.sk