Slovensko je oproti rozvinutým krajinám pozadu najmä v zavádzaní inovácií a nových technológií. Výnimkou nie je ani súdnictvo, v ktorom štát zatiaľ iba objavuje rôzne možnosti a alternatívy. Jedným z riešení sú napríklad elektronické monitorovacie náramky, pomocou ktorých sú odsúdení či obvinení kontrolovaní. Úspora peňazí je v porovnaní s pobytom v klasickom väzení enormná.

 Inštitút na Slovensku funguje iba od roku 2016, keď ho zaviedla vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Štatistiky ukazujú, že si naň celkom nezvykli ani sudcovia. Ministerstvo spravodlivosti plánuje zavádzať ďalšie technické novinky, ktoré by zjednodušili prácu súdov a priniesli finančnú úsporu. Niektoré sú hudbou budúcnosti, nie je jasné, či sa stihnú uviesť do praxe už v tomto volebnom období. Ďalším z nich je takzvaný elektronický súdny spis. Ten odbremení súdy od nekonečného papierovania. Úkony, pri ktorých sa to dá, by sa vybavovali elektronicky. 

O alternatívach, ktoré sa dajú v justícii využiť, hovoria čoraz častejšie aj odborníci. Zásadný však bude postoj samotných sudcov, ktorí sa v nedávnej minulosti, ale aj v súčasnosti k viacerým novinkám stavajú skôr negatívne. Ministerstvo spravodlivosti momentálne skúša ďalšiu inováciu – „váženie“ spisov, ktorého cieľom je rovnomernejšie rozdelenie práce. Či bude úspešné, ukáže až prax.

Ušetrené milióny

Najväčšiu úsporu financií v rezorte dokážu zabezpečiť spomínané elektronické náramky. Ich potenciál sa ukázal aj v ostatných mesiacoch, keď polícia obvinila viacerých bývalých vysokopostavených funkcionárov. Zariadenie dokáže nahradiť vyšetrovaciu väzbu. Podobnú možnosť odobrili súdy napríklad pri Pavlovi Ruskovi, ktorý napokon putoval do väzenia za falšovanie zmeniek televízie Markíza. Náklady na jedno zariadenie predstavujú približne štyri eurá na deň. Vo výkone odňatia trestu či vo vyšetrovacej väzbe štát platí desiatky eur na osobu. Momentálne je vo väzniciach vyše 10-tisíc ľudí. „K 8. februáru 2021 sa vo väzniciach nachádzalo 10 473 väznených osôb. Z toho počtu je 8 863 odsúdených a 1 610 obvinených,“ uvádza hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa