TREND s ním hovoril o možnej modernizácii i zdynamizovaní slovenského poľnohospodárstva, ako aj o tom, či môže naozaj nezávisle pracovať na zlepšení domáceho agropotravinárskeho sektora. Vedie totiž firmu, ktorá je jedným z hlavných ohniviek tunajšieho agrárneho panstva Andreja Babiša.

Prechádza SPPK modernizáciou, ktorej potrebu vyvolalo možno aj to, že po vražde novinára Jana Kuciaka a vyplávaní mnohých káuz s dotovaním sa poľnohospodárstvo dostalo do pozornosti verejnosti nie práve v najlepšom svetle?

Nielen komora, ale celé poľnohospodárstvo prechádza zmenami. Musíme sa uberať novým smerom. Ten si dobre vytýčime iba tak, že si povieme, čo sa doteraz robilo zle. My farmári si musíme uvedomiť hlavne to, že na konci nášho biznisu i snaženia je konečný spotrebiteľ a jeho potreby.

Ako chcete zlepšiť domáci agropotravinársky sektor?

Dôležitá vec je jednota poľnohospodárskej samosprávy. Chceme zlepšiť aj pohľad spoločnosti na poľnohospodárstvo. Nie sme totiž len zablatení chlapi, ktorí berú dotácie, ale aj ľudia, čo udržiavajú krajinu pre spoločnosť. Prípady okolo podvádzania s dotáciami, bohužiaľ, vrhli tieň na celé poľnohospodárstvo. I keď drvivá väčšina podnikov nepodvádza. Do poľnohospodárstva mienime vťahovať aj mladých ľudí. Hlavne však chceme konečne otočiť to, že nám v obchodoch stále klesá ponuka domácich potravín.

Nový šéf SPPK: Práca pre Babiša mi nebráni nezávisle zastupovať záujmy farmárov

Zdroj: Milan David

Ako by sa mohla zvýšiť transparentnosť a efektívnosť prideľovania a využívania agrárnych dotácií?

Ak má byť prideľovanie dotácií transparentnejšie, tak celý ten proces musíme zdigitalizovať. Musíme si tiež zadefinovať, kto je vôbec oprávnený poberať priame platby. Mali by to byť len naozaj aktívni farmári. Čo sa týka efektívnosti, potrebujeme si tiež povedať, že uplynulé dve sedemročné obdobia sme európske fondy v podstate vôbec nevyužili. Štrnásť rokov sa na na Slovensku eurofondy nevyužívali efektívne. Dohromady to bolo až osem miliárd eur, čo sa tu, s prepáčením, prehajdákali. To si musia všetci kompetentní, najmä minulé vlády, povedať úplne jasne. Podpory treba od nového programového obdobia po roku 2020 nastaviť lepšie.

Ako?

K podporám sa má dostať len aktívny farmár, ktorý

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa