Keď v polovici minulého roka nastúpil skúsený manažér Ľuboš Lopatka na miesto šéfa MH Manažmentu, ktorý spravuje 250-miliónový majetok štátu v rôznych firmách, očakávania boli vysoké.

Manažér, ktorý sa podpísal pod príbehy Kappa Štúrovo, Svetu zdravia, MetsäTissue, Výskumného ústavu zváračského či Sociálnej poisťovne, koncentroval energiu na šesť teplárenských firiem, ktoré spojil do virtuálneho MH Teplárenského holdingu. A výsledky prišli už v prvom roku jeho existencie.

Ziskové boli štyri

Šesť štátnych teplární dosiahlo vlani zisk pred zdanením (EBT) sedem miliónov eur. Rok predtým hospodárili s rovnakým EBT, ale so záporným znamienkom. Holding vlani zaznamenal až 80-percentný nárast prevádzkového zisku EBITDA, ktorý zvýšil o 16, na 36 miliónov eur.

TREND: ĽUBOŠ LOPATKA - MH MANAŽMENT
Neprehliadnite

Lopatka: Možnosti šetrenia a optimalizácie sú všade

Prevádzkové výnosy pritom rástli len mierne o necelé dve percentá, na 234 miliónov eur. Výsledky podľa šéfa MH Manažmentu Ľuboša Lopatku potvrdzujú správnosť rozhodnutia spojiť podniky do jedného holdingu.

Zo šiestich teplární dosiahli kladný ukazovateľ EBITDA štyri. Všetky teplárne však vygenerovali výrazne lepší výsledok v porovnaní s predminulým rokom. Stratu vykázali v Martine a vo Zvolene.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa