Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložili podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) a predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák (na titulnej fotografii v strede), predstavuje podľa skupiny mimovládnych organizácií kompromisnú evolúciu a posun vpred oproti pôvodne plánovanej „revolúcii“.

V novom návrhu nie sú zmeny, ktoré podľa mimovládok najviac otvárali priestor pre korupciu a klientelizmus. „Ako jednoznačné pozitívum vnímame upustenie od ,revolučného‘ zvyšovania svojvoľného prideľovania zákaziek,“ poznamenal Michal Piško z Transparency International Slovensko. „Plusom je nepochybne aj posilňovanie nezávislosti výberu predsedu ÚVO, aj fakt, že ostáva možnosť podávať podnety zo strany mimovládnych subjektov,“ dodala riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Stále sa však počíta so zvýšením limitov pre zákazky, o ktoré sa vôbec nemusí súťažiť. Námietky k obstarávaniu budú môcť neúspešní účastníci podať na správnom súde len pri stavebných prácach nad milión eur, a to bez odkladného účinku na podpísanie zmluvy. Istou kompenzáciou môže byť podľa MVO zavedenie povinnosti publikovať chystané nákupy, zrýchlený elektronický systém pre menšie tendre a zavedenie inštitútu odborného garanta zákonnosti priebehu verejného obstarávania.

Mimovládky v diskusii s predkladateľmi konštatovali, že veľa bude závisieť od toho, ako bude elektronický systém obstarávania napokon nastavený. Novela má obmedziť aj prideľovanie zákaziek pre firmy, ktoré vlastnia najexponovanejší verejní funkcionári.

podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Rozpočtová politika a mačací šampón

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa