Severne od Berlína, v krajine lesov a jazier, odkiaľ ľudia v minulých troch desiatkach rokov skôr odchádzali, než by sa tam sťahovali, je nenápadný malý biely domček a červenou plechovou strechou.

Tu v Hohewalde je útočisko Angely Merkelovej, odchádzajúcej kancelárky Nemeckej spolkovej republiky, ktorá šestnásť rokov viedla najväčší štát Európy a svojím spôsobom celý kontinent. Miesto, kam utekala v časoch, keď chcela mať pokoj od veľkej politiky a ktoré bude teraz, keď na čele Nemecka končí, navštevovať zrejme častejšie.

KK29 Berlín - Na snímke Olaf Scholz reaguje po jeho zvolení za nového kancelára na zasadnutí nemeckého spolkového snemu (Bundestag) 8. decembra 2021 v Berlíne. Za nového nemeckého kancelára zvolili poslanci Spolkového snemu (Bundestagu) v stredu Olafa Scholza zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorý z celkových 707 odovzdaných hlasov získal 395. FOTO TASR/AP
Olaf Scholz of the Social Democrats reacts after he was elected new German Chancellor in the German Parliament Bundestag in Ber
Neprehliadnite

Angela Merkelová po 16 rokoch končí vo funkcii kancelárky, nahradí ju demokrat Olaf Scholz

Pre 66-ročnú Merkelovú ide o symbolický návrat do kraja detstva. „Voda, voda a lesy. Dá sa tu túlať po krajine, jazdiť na bicykli aj zbierať huby,“ opisujú výhody tunajšej krajiny, ktorá je prírodnou rezerváciou, v turistickom centre v neďalekom 15-tisícovom historickom mestečku Templin. S manželom Joachimom Sauerom, ktorý stále prednáša na Humboldtovej univerzite, má však Merkelová byt aj v Berlíne.

Do rodinného rozpočtu bude môcť bývalá kancelárka ďalej zásadne prispievať, pretože bude mať penziu 15-tisíc eur mesačne. Zostanú jej k dispozícii aj dvaja vodiči, malý štáb spolupracovníkov a kancelária. Podľa špekulácií nemeckej tlače však úplne mimo politiky nezostane a zrejme sa zapojí do diania v rámci svetových či európskych organizácií. Hoci to v súčasnosti jednoznačne popiera.

Rokovania za zatvorenými dverami

Zatiaľ čo sa Angela Merkelová v pokoji, rušenom azda jedine ďalšou vlnou koronavírusovej pandémie, postupne lúči s kancelárskym úradom, jej doterajší vicekancelár a minister financií, sociálny demokrat Olaf Scholz, naopak, finišuje s prípravami na decembrové prevzatie kancelárskeho úradu.

Volebný líder sociálnych demokratov, ktorému sa na prekvapenie všetkých podarilo mohutným finišom vyhrať na konci septembra spolkové voľby, sa ukázal nielen ako charizmatický rečník na predvolebných debatách a mítingoch, ale aj ako výborný vyjednávač. Scholzovi sa totiž už teraz podarilo prekonať kancelárku Angelu Merkelovú v úlohe, na ktorej si pred štyrmi rokmi vylámala zuby.

Podobne ako Merkelová totiž Scholz viedol rokovania o vytvorení spoločnej vlády so Zelenými a Slobodnými (FDP). Na jeseň roku 2017 sa skončili rokovania Merkelovej o koalícii, ktorej sa podľa farieb zúčastnených strán v Nemecku hovorilo Jamajka, krachom. Ten potom viedol k obnove veľkej koalície kresťanských a sociálnych demokratov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa