Okrem BIFO by občan mohol dostať aj SIFO, sektorový identifikátor fyzickej osoby. A nie jeden. Tieto čísla by mu prideľovali jednotlivé úrady. To znamená, že keby komunikoval so zdravotnou poisťovňou alebo so Sociálnou poisťovňou, s finančnou správou či katastrom, tieto úrady by mu udelili ďalšie štyri čísla. Občan by tieto čísla nepoznal. A nemali by ich poznať medzi sebou ani inštitúcie, ktoré ich občanovi pridelili.

Čo zatiaľ vieme

Na to, aby sa súčasné rodné čísla nahradili náhodne pridelenými číslami, tlačí ministerka vnútra Denisa Saková. Ministerstvo pripravilo zákon, podľa ktorého sa majú rodné čísla postupne nahrádzať novými údajmi už od januára 2020. Návrh prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Do vlády sa ešte nedostal. Na samotnom projekte však ministerstvo začalo pracovať v roku 2010 a ministerka vnútra preto hovorí, že sa čuduje, aký ohlas teraz téma vyvoláva.

Ministerstvo v projekte tvrdí, že bude možné občana presne identifikovať vo všetkých informačných systémoch verejnej správy a systémy si medzi sebou budú môcť vymieňať údaje. Občanovi sa tak zjednoduší život a odpadne mu povinnosť duplicitne poskytovať potvrdenia. Skvalitniť sa majú aj informácie, s ktorými pracujú zamestnanci verejnej správy. Tým sa má znížiť počet chýb.

Ministerstvo uvádza, že vznikne jednoznačná identifikácia používateľov služieb eGovernmentu, vytvoria sa podmienky na príjem podaní a podnetov v elektronickej forme a využívanie elektronických formulárov pri vybavovaní správnych agend. Nový identifikátor bude možné využívať aj na vydanie certifikátu pre zaručený elektronický podpis a ostatné služby eGovernmentu. Jeho štruktúra má byť vraj taká, aby mohla byť napríklad aj v pripravovaných elektronických občianskych preukazoch.

Ani po pripomienkovom konaní však nie je mnohým úradom jasné, ako by sa mali zmeny realizovať. Obávajú sa tiež, že to pre ne bude znamenať vysoké náklady na zmenu informačných systémov. Vzniesli preto množstvo pripomienok.

Prezident IT Asociácie Slovenska Emil Fitoš v blogu upozornil, že sa málo hovorí o tom, ako sa bude nasadzovanie SIFO koordinovať s inými IT projektmi. Nasadzovanie SIFO by sa podľa neho mohlo dotknúť a prípadne pribrzdiť prinajmenšom dva projekty – Jedenkrát a dosť a Moje dáta.

Vlastná iniciatíva

Projekt identifikátora fyzickej osoby sa pripravuje od roku 2010, keď

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa