Najväčším dokončeným objektom je gigantický sklad maloobchodného reťazca Tesco v Prologis Parku Galanta-Gáň. Nová, tretia budova má podľa prevádzkovateľa rozlohu 55-tisíc m2 a celý distribučný park až 146,5 tisíca m2. Umožní efektívnu distribúciu trvanlivých potravín, kozmetiky, bielej a čiernej techniky a oblečenia do obchodov Tesca na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Českej republike. F&F oblečenie bude distribuované aj franchisovým partnerom do Spojených štátov, Nemecka či Saudskej Arábie.

Reťazce zabrali už vlani, keď vo februári otvoril nový sklad nemecký Lidl v priemyselnej zóne Sereď – Juh. Jeho areál má 128-tisíc štvorcových metrov a zastavaná plocha z neho predstavuje 40 percent. Vybudoval ho Strabag, stavba získala najvyšší medzinárodný ekologický certifikát BREEAM a prispel k nemu aj kotvený strešný hydroizolačný systém švajčiarskej spoločnosti Sika.

Priemyselné budovy a sklady vlani podržali aj stavebnú produkciu. Zrealizované práce mali hodnotu bezmála 800 miliónov eur, kým predvlani ju nepatrne prekročili. Znamená to, že z produkcie realizovanej podľa dodávateľských zmlúv na budovách v hodnote prevyšujúcej 1,9 miliardy eur pripadlo na výrobné a logistické objekty viac ako 54 percent. Polovičný podiel prekročil tento druh stavieb už predvlani, pri trocha nižšom základe, pričom práce pre investorov z priemyslu a logistiky presiahli 802 miliónov eur.

Stratégia: byť pripravený

Voľné priestory pridané developermi ako špekulatívne pre nájomcov, ktorí neboli vopred známi, sa rýchlo vypredali. Miera neobsadenosti, ktorá na konci prvého kvartálu poskočila na 4,33 percenta, sa na konci druhého štvrťroka dostala na historické minimum 2,25 percenta. Vyššia zostala mimo Bratislavy, nižšia v okolí hlavného mesta, kde sú koncentrované tri štvrtiny celkovej prenajímateľnej plochy.

Podnikanie na tomto trhu aktivuje aj priemerná výnosnosť, hoci klesá, je ešte stále vyššia ako napríklad v susednej Českej republike. Nájomné sa v rámci Slovenska hýbe od 3,40 po 4,20 eura za štvorcový meter. Výhodu u investora má developer s pozemkom a stavebným povolením.

Šesť nových rozostavaných hál celkovú prenajímateľnú plochu na Slovensku čoskoro podvihne o ďalších 120-tisíc m2. Sú pre vopred známych nájomcov a najväčšiu s rozlohou 65-tisíc m2 dokončuje Goldbeck pre internetový obchod Amazon.

Nové logistické areály sa v okamihu zaplnili

Logistické centrum Amazonu v Seredi Zdroj: Amazon

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa