Európsky parlament tento rok na jar prijal smernicu, ktorá pod ochranné krídla štátu zaradí aj pracovníkov zdieľanej ekonomiky z platforiem, ako je Uber, Bolt či slovenské Jaspravím, Hopin a Wilio. Smernica o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach v EÚ zavádza právo pracovať pre iných zamestnávateľov, teda zákaz exkluzivity, právo dostať bezplatné školenie počas pracovného času či nárok na zaplatenie práce pri zrušení zákazky na poslednú chvíľu.

„Cieľom je zabezpečiť aspoň minimálnu pracovnoprávnu ochranu ľudí aj v nových a neštandardných formách zamestnania,“ hovorí bývalá europoslankyňa Anna Záborská, ktorá sa na príprave smernice podieľala.

Členské štáty musia pravidlá vyplývajúce zo smernice zapracovať do vnútroštátnych predpisov do 1. augusta 2022. „Ministerstvo sa už na transpozíciu smernice pripravuje. Potrebná bude analýza, interná diskusia aj diskusia s relevantnými subjektmi. V tejto chvíli je preto ešte skoro konkretizovať potrebné zmeny,“ uvádza Veronika Husárová z tlačového odboru ministerstva práce.

Bez štátnej ochrany

Nové európske pravidlá sú odpoveďou na vzostup moderných foriem práce. Digitalizácia, internet a sociálne siete umožnili nové formy práce a uzatváranie kontraktov na diaľku medzi neznámymi jednotlivcami. Fungujú aj bez zapojenia štátu, ktorý sa v obchodných a pracovných vzťahoch zväčša stavia do úlohy garanta kvality a ochrany oboch strán.

Na portáli Jaspravim si napríklad môžete na vytvorenie e-shopu či jazykovú korektúru vybrať firmu, ktorá musí mať tieto práce zapísané v obchodnom registri, ale zákazku môžete zadať aj matke na materskej dovolenke. Vodiči Uberu a Boltu ešte donedávna úspešne a bez problémov vozili ľudí bez toho, aby potrebovali taxikársku licenciu od štátu.

Vo viacerých krajinách vodiči Uberu protestovali proti nízkemu jazdnému

Aplikácia Wilio zase spája inštalatérov či elektrikárov s ľuďmi, ktorým sa pokazil spotrebič v domácnosti a potrebujú okamžitú pomoc. Ani v tomto prípade zákazníka netrápi otázka, či majster má štátom priznanú remeselnú živnosť. Stačia pozitívne referencie od predošlých klientov a pravidlá platformy, ktorá sa vo vlastnom záujme snaží o spokojnosť na oboch stranách.

Pribúdajú používatelia aj pracovníci

Práca cez

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa