Takáto koalícia bude mať v parlamente luxusnú ústavnú väčšinu 95 hlasov, čo sa naposledy podarilo prvej vláde Mikuláša Dzurindu v roku 1998. Vládnutie v zostave SDK, SDĽ, SMK a SOP bolo poznamenané množstvom sporov. Podobne hlboké názorové a personálne konflikty zrejme čakajú aj aktuálne sa rodiacu koalíciu.

Zrodenie štátnika

I. Matovič si od začiatku kampane veril. Ešte koncom roka mu prieskumy dávali necelých šesť percent a musel odbíjať otázky, či sa pridá k opozičnému paktu o neútočení, aby si poistil vstup do parlamentu. Líder OĽaNO s neochvejnou istotou vyhlasoval, že jeho hnutie vo voľbách neprepadne, pretože má svojich skrytých voličov. Vo februári sa ukázalo, že mal pravdu.

Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností bol pripravený na úspech, ale že bude až taký triumfálny, to skutočne nečakal. Spočiatku preto váhal, či vôbec prijať premiérsku ambíciu. Napokon sa však rozhodol, že sa tejto životnej príležitosti chopí, a začal viditeľne meniť tón verejných vystúpení.

Ubral z útočného štýlu a invektív a dokonca pokáral opozičných poslancov z PS/Spolu za prespávanie v parlamente počas blokády rokovania mimoriadnej schôdze. Budúci premiér musí byť zodpovedný.

Richard Sulík vyhlásil, že I. Matoviča ledva spoznáva, keďže začal skutočne štátnicky rozprávať. Tak sa začala premena „blázna z Trnavy“, ako ho hanlivo nazýval Robert Fico, na štátnika. Zatiaľ má jeho metamorfóza len krehkú verbálnu rovinu. Dáva však nádej, že si líder OĽaNO uvedomuje zodpovednosť, ktorú so sebou premiérsky post prináša, a je ochotný tomu prispôsobiť aj svoje doteraz nevyspytateľné správanie.

Sľuby plníme

Všetky strany vstupujúce do koalície vedia, že k

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa