Pred niekoľkými rokmi začal Slovnaft budovať novú nádrž na ropu. Už vtedy bolo jej účelom, že sa v nej bude skladovať iná ako ruská ropa, ktorá sa nachádza v ostatných nádržiach. Do hry vstupuje iracká či azerbajdžanská ropa, možností je viac. Aj keď z operatívneho hľadiska je jednoduchšie spracúvať ropu z jedného zdroja, má to aj určité negatíva. Treba však rozložiť riziko.

Slovnaft mal len jeden zdroj suroviny, a tak sa musel pozrieť na to, či je stopercentne spoľahlivý.
Klement Fekete, riaditeľ projektových investícií v Slovnafte

Aj Slovnaft a jeho matka MOL začali v určitom momente rozmýšľať o tom, že ropovod Družba má už svoj vek a zároveň sa zvyšujú technické riziká výpadkov v zásobovaní. Riziká, pochopiteľne, stúpli aj z dôvodu vojny na Ukrajine, sankcií zo strany Západu a embarga na ruské energie.

Za výstavbu investičného celku za takmer 35 miliónov eur je Slovnaft nominovaný na TREND Investora roka 2022. K stavbe nádrže za 24 miliónov eur boli pridružené ďalšie tri podprojekty za jedenásť miliónov eur. Išlo o zväčšenie objemu prečerpávajúcej stanice znečistených odpadových vôd, rekonštrukciu stabilných hasiacich zariadení a výstavbu novej čerpacej stanice ropy.

Zníženie rizika

Životnosť ropovodu Družba nie je nekonečná. V prípade výpadkov sú tu síce štátne rezervy a Slovnaft navyše vlastní zásobníky ropy, ale zásoby pokrývajú iba určité obdobie. Keby došlo k dlhšiemu výpadku, bol by to problém pre firmu i štát. Slovnaft mal tri nádrže s objemom 170-tisíc ton ropy, nová ropná nádrž má 90-tisíc kubických metrov, čo je 80-tisíc ton ropy.

Ropu treba prepraviť. To má na starosti Transpetrol – jediný prevádzkovateľ ropovodov na Slovensku. Rafinéria musí mať ropu uskladnenú a pripravenú na nástrek do destilačných jednotiek. Štandard pri dodaní ropy je, že do prvej nádrže nateká nová surovina, v druhej sa homogenizuje a z tretej sa do destilačných jednotiek nastrekuje ropa.

Slovnaft má záväzok voči štátu a musí uskladňovať presne stanovené množstvá ropy v rámci týchto nádrží, ide o takzvané strategické rezervy. To blokuje určitý objem. V letných mesiacoch nie je možné nádrže naplniť na sto percent, pre vonkajšiu teplotu treba mať rezervu pre fyzikálne vlastnosti ropy. Prevádzkové obmedzenia sú ďalšie faktory.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa