Odborná verejnosť prijala jej nomináciu pozitívne. „Je to fantastická správa,“ hovoria aj jej zahraniční vedeckí kolegovia. Nič z toho však možno nebude stačiť. Slovenské školstvo je totiž v situácii, keď sa za zmenu k lepšiemu musí zasadiť predseda vlády Robert Fico.

Hviezdna nominácia

Slovenskej národnej strane sa podaril nomináciou Martiny Lubyovej skvelý ťah. Nová ministerka pochádza zo známej vedeckej rodiny. Starý otec Štefan Luby je zapísaný ako spoluzakladateľ slovenského práva, otec Štefan je renomovaný fyzik, mama bádala v oblasti chémie a sestra hľadá gény spôsobujúce rakovinu na českej akadémii vied.

Nová členka vlády vyštudovala dve vysoké školy, biofyziku a neskôr právo, popritom absolvovala aj dvojročné mimoriadne štúdium žurnalistiky. Vedeckú dráhu si vybrala v ekonomike – doktorantúry získala na Ekonomickej univerzite v Bratislave, na State University of New York a na pražskom CERGE-EI.

Nová ministerka školstva bez Fica zmenu neurobí

Martina Lubyová 1 Zdroj: SITA

Impozantný životopis

Excelentné vzdelanie zúročila aj v práci, zamerala sa najmä na problémy trhu práce, migrácie a celoživotného vzdelávania. Pracovala ako právna poradkyňa na projekte Svetovej banky pre reštrukturalizáciu slovenských bánk a podnikov, výskumná pracovníčka Prognostického ústavu SAV a neskôr ako špecialistka Medzinárodnej organizácie práce (MOP) pre rozvoj zamestnanosti v regionálnej pobočke v indickom Dillí. Na Slovensko sa vrátila z pozície riaditeľky moskovskej pobočky úradu MOP pre východnú Európu a strednú Áziu, no do stredoázijských krajín sa podľa kolegov priebežne a rada vracia.

Akademická práca

Po návrate na Slovensko sa postavila na čelo Prognostického ústavu SAV. Pod jej vedením sa ústav zlúčil s ďalšími dvomi do Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Spoločné príjmy po roku vyskočili na dvojnásobok.

„Je to úspešná riaditeľka a schopná, racionálne uvažujúca manažérka,“ hovorí predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík. Po skončení funkčného obdobia ju na čele centra nahradila Denisa Fedáková a M. Lubyová získala miesto v Predsedníctve SAV. „Je veľmi vitálna, spoločenská, zásadová a priebojná,“ hovorí o nej D. Fedáková, súčasná riaditeľka Centra. Manažérske schopnosti podľa nej preukázala aj pri získavaní medzinárodných projektov či organizácii konferencií.

Nová ministerka školstva bez Fica zmenu neurobí

Zdroj: SITA

Zahraniční kolegovia

Vedeckí kolegovia zo zahraničia jej vymenovanie považujú za skvelú správu. „Je to fantastická správa,“ hovorí Rustam Jamilov, s ktorým M. Lubyová spolupracovala na výskumnej štúdii o reforme trhu práce v Azerbajdžane. Vedkyňa podľa neho odviedla výnimočnú prácu pri manažovaní celého projektu. „Spomínam si na ňu ako na osobu s dušou vedca a silnou akademickou integritou. Mala bystré nápady, rešpekt k predpisom a práca s ňou bola zábava,“ dodáva profesor aplikovanej ekonomiky na Univerzite v Rotterdame Jan van Ours, ktorý s ňou spolupracoval na vedeckých článkoch o slovenskom trhu práce.

Napriek vyhláseniu Smeru školstvo v skutočnosti nie je prioritou

Pozitívny ohlas vyvolala nominácia M. Lubyovej aj v radoch odbornej verejnosti na Slovensku. „Mám radosť, že máme ministerku ženu – vedkyňu s impozantným CV,“ hovorí napríklad šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR Saskia Repčíková. „Dúfam, že sa jej podarí upokojiť situáciu,“ dodáva prezidentka Združenia základných škôl Alena Petáková.

Nová ministerka školstva bez Fica zmenu neurobí

Martina Lubyová počas stretnutia s prezidentom Andrejom Kiskom Zdroj: SITA

Reputačné straty

Presne to SNS jej angažovaním sleduje. Cveng prvotriednej akademičky je priamoúmerný 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa