„Duálne vzdelávanie je pre mňa iba marketingová nálepka. So školami spolupracujeme už dlhodobo. Zamestnávame štyroch školiteľov, ktorí sa venujú iba stredoškolákom, a na podobnej infraštruktúre pracujem už osemnásť mesiacov aj pre študentov vysokých škôl,“ hovorí riaditeľ závodu Ladislav Paškrta.

Vlastné vzdelávacie centrum

Nitriansky Muehlbauer dnes spolupracuje so štyrmi strednými školami, dvomi univerzitami a dokonca aj so základnými školami. Strieda sa v ňom viac ako sedemdesiat stredoškolákov a takmer tridsať vysokoškolákov. Keďže približne polovica z nich ostáva po skončení praxe pracovať v nitrianskej fabrike, Muehlbauer Technologies nemusí riešiť problém s nedostatkom kvalifikovaných ľudí.

Všetky tieto kroky majú, navyše, jasný cieľ. Podnik chce na Slovensku ďalej expandovať a na rozdiel od predošlého rozširovania zameraného na výrobu majú prostriedky smerovať do vývoja. „Všetky aktivity súvisiace so školami sú pre našu firmu stratové, ale je to súčasť dlhodobej vízie podniku, vďaka ktorej môžeme ďalej rásť,“ vraví L. Paškrta. Podnik preto chystá tretiu fázu svojho rozšírenia, ktorého súčasťou by mala byť aj vlastné vzdelávacie centrum.

Muehlbauer Techologies sa vo svojom závode v nitrianskej mestskej časti Dolné Krškany venuje vývoju a výrobe technológií a presných komponentov pre stroje. Tie slúžia na tvorbu a spracovanie platobných kariet, vodičských preukazov, cestovných pasov, ale aj zariadení, ktoré vyrábajú kľúčové komponenty do mobilných telefónov. Slováci tak dodávajú dielce a podieľajú sa na vývoji technológií pre také spoločnosti ako Apple alebo Huawei.

Závod v Nitre sa už pri založení v roku 2007 budoval ako odnož vývojového centra v nemeckom Rodingu. Materský koncern má zastúpenie na štyroch kontinentoch prostredníctvom 35 pobočiek, kde zamestnáva tritisíc ľudí. Spoločnosť Mühlbauer Holding patrí medzi lídrov na trhu na výrobu elektronických identifikačných dokumentov (ID). Pre zákazníkov z vládneho sektora ponúka aj komplexné riešenie v podobe výstavby celej fabriky, ktorá by produkovala požadované dokumenty.

Nitriansky hi-tech závod dodáva aj pre Apple

Riaditeľ firmy Muehlbauer Technologies, Ladislav Paškrta Zdroj: Maňo Štrauch

Občiansky na počkanie

Slovenský závod patrí k tým mladším v skupine. Ale neustály prílev investícií do najmodernejších technológií a budovanie výskumných a vývojových kapacít ho stavia do čela koncernu. Pri príchode tu Muehlbauer Techologies preinvestoval šestnásť miliónov eur a do konca roku 2012 vytvoril vyše dvesto nových pracovných miest, čo bolo oproti pôvodnému plánu o tretinu viac. Spoločnosť získala štátnu pomoc vo výške viac ako

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa