V meste je možné náhodne ho stretnúť ako muža v obleku, ktorý jazdí na bicykli s predným košíkom. Marek Hattas prebral primátorské kreslo pred dvoma rokmi. Nitra aktuálne zažíva stavebný boom, ceny nehnuteľností a nájomného bývania výrazne stúpli, rovnako ako podiel cudzincov, na ktorých tam nie sú zvyknutí. Ako s tým súvisí automobilka Jaguar Land Rover a aké výzvy mesto ešte čakajú?

Nedávno váš hlavný architekt vyhlásil, že Nitra je najväčšia dedina na Slovensku. Súhlasíte?

Určite nie. Jeho výrok vychádza z toho, že sa Nitra začala rozvíjať veľmi atypickým spôsobom, vznikali tu rodinné domy na periférii a satelity, čo pre krajské mesto nie je žiaduca infraštruktúra. Problém toho, že sa v meste rozvíja výstavba rodinných domov, je, že efektivita a synergia spájané s mestským životom s určitým zahustením sa zrazu vytrácajú. O to viac, keď výstavba, ktorá tu nastala, bola neriadená. Sú tu štvrte, ktoré nemajú centrá ani vybavenosť. To robí veľkú šarapatu. No, samozrejme, Nitra je krajské mesto.

Nitra nemala roky hlavného architekta. Ako sa teraz osvedčil?

Po dlhých rokoch je tu skvelý človek Viktor Šabík, ktorý si sadne za stôl s developerom ako rovný s rovným. Vysvetlí mu, akú architektúru vyžadujeme v konkrétnej časti mesta a že chceme, aby prinášal hodnoty. Je to úplne iná debata ako doteraz. Zrazu sa hýbu projekty, ktoré tu stáli desať rokov, lebo nikto nemal odvahu povedať developerovi, čo vlastne mesto chce či nechce.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa